Haddelenmiş alüminyum bakır alaşımlarının mekanik ve korozyon özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 79249
  2. Yazar: HAKAN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
QZET Alaşımlama, malzemenin mekanik özelliklerinde iyileştirme sağlarken, olumsuz yönde getirdiği özelliklerle de, üzerinde düşünülmesi ve araştırma yapılması gereken problemler oluşturur. Alüminyum alaşımlarında, bakır ile alaşımlama yapıldığında; bakır ilavesi ile kopma mukavemeti ve sertlik gibi mekanik özelliklerin artmasına karşın, korozyon dayanımında azalma görülmektedir. % 99,825 saflık derecesine sahip alüminyuma % 99,9999 saflıktaki bakır, sırasıyla; ağırlıkça % 2, % 4, % 6 ve % 8 oranlarında ilave edilerek alaşımlama işlemi yapılmıştır. Alaşımlama işlemi, atmosfere açık ortamda, indüksiyon ocağı içinde, grafit potada ergitilen alüminyumun içine bakır ilavesi ile yapılmış ve alaşımlar, çelikten yapılma metalsel kalıplar içine dökülerek elde edilmiştir. Alaşımlara ait kimyasal kompozisyon değerleri optik emisyon spektrometresı ile belirlenmiştir. Döküm halindeki alaşım çubuklarından bir kısmına, çökelme sertleşmesi işlemi, bir kısınma da % 60 oranında haddeleme işlemi uygulanmıştır. Korozyon deneyine tabi tutmak için, döküm halindeki ve çökelme sertleşmesi uygulanmış olan aksım çubuklarından ortalama kalınlığı 3mm olan silindirik diskler kesilerek numuneler hazırlanmıştır. Haddeleme işlemi uygulanmış olan alaşım çubuklarından ise; fiziksel durumlarından dolayı, ortalama kalınlığı 5 mm olan dikdörtgen şeklinde numuneler hazırlanmıştır. Korozif ortam olarak; %2, % 3,5 ve % 5 Bk konsantrasyonlara sahip NaCI çözeltileri, % 2 ve % 3,5 lik konsantrasyonlara sahip H2SO4 çözeltileri ve ASTM G 34'e uygun olarak hazırlanmış EXCO çözeltisi kullanılmıştır. Kullanılan deney yöntemi olarak, alternatif daldırma deneyleri ve ağırlık kaybı yöntemi seçilmiş, deney öncesi ve sonrasında tartılan numunelerin ağırlık kayıplarının hesaplanması ile numunelerin korozif ortamdaki korozyon hızlan hesaplanarak, korozyon davranışları incelenmiştir. Elde edilen deney sonuçlan grafikler halinde verilmiştir. Alaşıma ilave edilen bakırın mekanik özelliklere olan etkisini araştırmak amacıyla, standartlara uygun numuneler hazırlanarak Brinell Sertlik Deneyi ve Çekme Deneyi yapılmıştır. Deney sonuçları grafikler halinde verilmiştir. Döküm halindeki, çökelme sertleşmesi ve haddeleme işlemi uygulanmış alaşımlara ait çubuklardan metalografik inceleme yapmak amacıyla numuneler çıkarılmış ve mikro yapı fotoğrafları ışık mikroskobu ile çekilmiştir. Ayrıca, çözeltilerden çıkarılmış numunelerin yüzey durumlarını gösteren makro fotoğraflar da çekilmiştir. Deneylerin genel sonucu olarak; alüminyum içine bakır ilavesi mekanik özellikleri arttırmasına karşın korozyon dayanımını düşürdüğü belirlenmiştir. Bu sonuçlar, daha önce yapılmış olan deneylerle benzerlikler göstermektedir. Çalışma, sonuçların ve bulguların değerlendirilmesi ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Alloying, while improving material's mechanical properties, causes problem on which investigations must be performed because, it introduces negative affects. When aluminum is alloyed with copper, mechanical properties such as; tensile strength and hardness are improved but corrosion resistance is become worsened. By adding % 99,9999 pure copper into % 99,825 pure aluminum with % 2, % 4, % 6 and % 8 copper weight ratio, respectively alloying process has been achieved. Alloying process has been performed by adding copper into aluminum which is molten in graphite pot in an induction furnace under atmospheric conditions. Alloys were obtained by pouring into steel moulds. Chemical composition analysed with optical emission spectrometer. For some as - cast alloys rods, precipitation hardening process and for the rest rolling with % 60 reducing ratio were carried out. Samples were prepared by cuttings as-cast and precipitated alloy rods for corrosion test. Thus 3 mm thickness cylindrical forms were obtained, In the same way, rolled alloys were cut 5 mm thickness rectangular forms. % 2, % 3,5 and % 5 concentrated NaCl ( Natrium Chloride ) solutions, % 2 and % 3,5 concentrated H2S04 ( Sulfuric Acid ) solutions and according to ASTM G 34 EXCO ( Exfoliation Corrosion ) solution were used as corrosive media. Alternate immersion tests and weight loss methods were chosen as test procedure. Weight losses were calculated by weighing samples before and after the tests. Thus, corrosion rates of samples were investigated and test results were plotted graphically. For investigating the affect of added copper on mechanical properties samples were prepared according to standards for Brinell Hardness Test and tensile strength test according to TS 138 EN 10002 - 1 were achieved. Test results were shown on graphics. Samples were obtained from as-cast, precipitated and rolled alloys for metallographics investigations and micro structure photographs were taken by microscope. Besides, macro photographs were taken from sample surfaces that taken off solutions. General Conclusion of the tests showed that adding copper into aluminum has become worsened the corrosion resistance, eventhough; it has improved the mechanical properties. These results showed good agreement with previously performed experiments. The study has been completed by evaluation of the results.