Öğrencilerin sosyal uyumlarına yönelik etkinliklerin sosyal davranışları üzerine etkisi: Çankırı ili Korgun ilçesi örneği
The effect of activities related to internal social adaptation on social behaviors: The case of Korgun district of Çankırı province
  1. Tez No: 792491
  2. Yazar: GAMZE GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA BOZKURT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, sosyal beceri eğitiminin ilkokul, birinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıfta öğrenim gören çocukların sosyal yeterlilik düzeylerine ve olumsuz sosyal davranışları üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ön testi ve son testi içeren yarı deneysel araştırma modeli uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Çankırı İli Korgun İlçesi Şehit Veysel Çirişlioğlu İlkokulu'nda öğrenim gören 63'ü kız, 42'si erkek; 105 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmaya başlamadan önce araştırmanın örneklem grubundaki öğrencilere“Sosyal Yeterlilik Ölçeği”ve“Olumsuz Sosyal Davranışlar”ölçeği ön-test olarak uygulanmıştır. Ön-testin ardından örneklem grubundaki öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen sosyal uyum etkinlikleri 2 hafta süre ile uygulanmıştır. Uygulanan etkinliklerin sonucunda çalışma grubuna son-test olarak yine“Sosyal Yeterlilik Ölçeği”ve“Olumsuz Sosyal Davranışlar”ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda ilkokul öğrencilerine uygulanan sosyal beceri etkinliklerinin genel olarak sosyal yeterliliklerini istatistiki olarak anlamlı bir şekilde yükselttiği, ancak olumsuz sosyal davranışlar üzerindeki iyileştirme etkisinin zayıf kaldığı tespit edilmiştir. Uygulanan sosyal beceri etkinliklerinin sosyal yeterliliğin alt boyutlarından kişilerarası ilişkiler alt boyutunda, özdenetim alt boyutu ve akademik beceriler alt boyutunda etkisinin istatistiki şekilde anlamlı olarak iyileşme yönünde olduğu tespit edilmiştir. Uygulanan sosyal beceri etkinliklerinin olumsuz sosyal davranışların alt boyutlarından saldırgan-sinirli davranışlar alt boyutunda ve anti sosyal-agresif davranışlar alt boyutunda değişikliğe neden olmadığı, yıkıcı-talepkar davranışlar alt boyutunda ise düşük bir etkisinin olduğu ancak istatistiki olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of social skills training on the social competence levels and negative social behaviors of primary, first, third, fourth and fifth grade children. Pretest-posttest quasi-experimental research model was used in the study. The study group of the research consists of 105 students, 63 girls and 42 boys, studying at Şehit Veysel Çirişlioğlu Primary School in Çankırı Province Korgun District. Before starting the research, the“Social Competence Scale”and the“Negative Social Behaviors”scale were applied as a pre-test to the students in the study group of the research. After the pre-test, social adaptation activities developed by the researcher were applied to the students in the study group for 2 weeks. As a result of the applied activities,“Social Competence Scale”and“Negative Social Behaviors”scale were applied to the study group as a post-test. As a result of the research, it was determined that social skills activities applied to primary school students increased their social competences in a statistically significant way, but the improvement effect on negative social behaviors remained weak. It has been determined that the effect of the applied social skills activities in the sub-dimension of interpersonal relations, which is one of the sub-dimensions of social competence, in the sub-dimension of self-control and in the sub-dimension of academic skills, is in the direction of a statistically significant improvement. It was determined that the applied social skills activities did not cause any change in the aggressive-irritable behaviors sub-dimension and the anti-social-aggressive behaviors sub-dimension, which are the sub-dimensions of negative social behaviors, and had a low effect on the destructive-demanding behaviors sub-dimension, but it was not statistically significant.