Siyasal iletişim uygulamalarında seçmen davranışlarını motive eden faktörler: Değer beklenti kuramları bağlamında siyasal kimlikler üzerinden bir araştırma
Factors motivating voter behaviors in political communication practices: A study on political identities in the context of value expectation theorys
  1. Tez No: 792490
  2. Yazar: YILMAZ TÜRKER SANDIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ARKLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Seçmen tutum ve davranışlarını istenen yönde etkilemek amacıyla özellikle seçim dönemlerinde yoğun bir biçimde yararlanılan siyasal iletişim uygulamaları, son yıllarda siyasal aktörler tarafından gerek konvansiyonel gerekse yeni medya ortamlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Çoğunlukla doğaçlama ilerlemeyen bir yapıda ve belirlenen hedefler doğrultusunda kurgulanan siyasal iletişim uygulamalarında siyasal aktörler seçmen motivasyonunu sağlamak amacıyla birtakım faktörlerden yararlanmaktadır. Seçmenler ise alternatif parti ya da adaylar arasında bir seçimde bulunurken siyasal iletişim uygulamaları aracılığıyla maruz kaldıkları bu faktörleri zihinsel süzgecinden geçirerek kararlarını olumlu ya da olumsuz yönde oluşturabilmektedir. Olumlu ya da olumsuz karar verme süreci içerisinde seçmenleri birtakım motive edici faktörler daha fazla etkilerken diğerlerini daha az etkilemekte ya da hiç etkilememektedir. Zira seçmenlerin motive edilmesine yönelik yararlanılan faktörlerin etkinliği seçmen profillerine bağlı olarak değişime uğrayabilmektedir. Söz konusu değişimin nedensel boyutlarının ortaya çıkarılmasına odaklanan bu çalışma, değer-beklenti kuramlarının genel önermesi çerçevesinde seçmen/siyasal kimlik motivasyonunu açıklamayı amaçlamaktadır. Belirlenen amaç doğrultusunda İstanbul seçmenlerine yönelik gerçekleştirilen alan araştırmasından elde edilen bulgular istatistiksel analiz yöntemleri ile çözümlenerek yorumlanmaktadır. Basit rastlantısal olmayan örneklemin esas alındığı araştırmada, seçmen ve siyasi kimliklerin siyasal değer ve siyasal beklentilerinin; hak ve özgürlük unsurlarına ilişkin siyasal değerler/beklentiler, milli unsurlara ilişkin siyasal değerler/beklentiler, dini unsurlara ilişkin siyasal değerler/beklentiler ve ekonomik unsurlara ilişkin siyasal değerler/beklentiler olmak üzere sekiz alt boyuttan meydana geldiği; siyasal değerler ile siyasal beklentiler ve alt boyutları arasında çoğunlukla orta düzeyde pozitif yönlü ilişkinin olduğu; siyasal değerlerin siyasal beklentiler üzerinde etkisinin bulunduğu; seçmen ve siyasi kimlik profillerinin ise siyasal değer ile siyasal beklenti ve alt boyutlarında birçok açıdan farklılaştığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political communication applications, which are used extensively especially during election periods, have been frequently used by political actors in both conventional and new media environments in recent years to influence voter attitudes and behaviors in the desired way. Political actors make use of some motivating factors to provide voter motivation in political communication practices, which are mostly built in a non-improvised structure and in line with the determined targets. Voters, on the other hand, can make their decisions positively or negatively by mentally filtering these factors that they are exposed to via political communication practices when they make an election among alternative parties or candidates. Although some motivating factors affect voters more in the positive or negative decision-making process, they affect others less or not at all because the effectiveness of the factors used to motivate the voters may change depending on the voter profiles. Focusing on uncovering the causal dimensions of the change in question, the present study aimed to explain the voter/political identity motivation within the framework of the general proposition of value-expectancy theories. In line with this purpose, the findings obtained from the field study conducted for Istanbul voters were analyzed and interpreted with statistical analysis methods. In the study that was based on a simple random sample, it was found that the political values and expectations of voters and political identities were affected by eight sub-dimensions, political values/expectations related to rights and freedom elements, political values/expectations related to national elements, political values/expectations related to religious elements, and political values/expectations related to economic elements; that there is mostly a moderate and positive relationship between political values and political expectations and sub-dimensions; political values have an effect on political expectations; and it was concluded that voter and political identity profiles differ in many aspects in terms of political values, political expectations, and sub-dimensions.