Bankacılık sektöründe sürdürülebilirlik raporlamasının bankaların finansal performansına etkisi
The effect of declarations of sustainability reports on financial performances of banks in Turkey
- Tez No: 792507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR TARAKCIOĞLU ALTINAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sürdürülebilirlik performansı ile finansal performansı karşılaştıran çalışmalarda bankacılığın genel olarak örneklem dışında tutulduğu görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, bankacılık sektöründe sürdürülebilirlik raporu kapsamında yapılan açıklamaların bankaların finansal performansı üzerindeki etkisinin analiz edilmesidir. 2010-2020 yılları arasında BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne en az bir kez dahil olan 9 banka analize dahil edilmiştir. Sürdürülebilirlik alanları olarak çevre, insan kaynakları, ürün sorumluluğu ve toplum; Finansal performans kriterleri olarak aktif ve öz kaynak karlılığı ve net faiz marjı belirlenmiştir. Parametrik olmayan istatistiksel testlerin ve Panel veri analizinin kullanıldığı çalışmada kukla değişken olarak kamu-özel durumu ve banka büyüklükleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, sürdürülebilirlik raporu açıklamalarının sadece net faiz marjı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, aktif karlılığı ve öz kaynak karlılığı üzerinde ise sürdürülebilirlik raporu açıklamalarının önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca sürdürülebilirlik raporu açıklamalarının net faiz marjına etkisi boyutları itibarıyla incelendiğinde, insan kaynakları boyutuna ilişkin yapılan açıklamaların net faiz marjı değişkenini negatif yönde, toplum boyutuna ilişkin yapılan açıklamaların ise pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In studies comparing sustainability performance and financial performance, it is seen that banking is generally excluded from the sample. The main purpose of this study is to analyze the effect of the statements made within the scope of the sustainability report in the banking sector on the financial performance of banks. 9 banks that were included in the BIST Sustainability Index at least once between 2010 and 2020 were included in the analysis. Environment, human resources, product responsibility and society as areas of sustainability; Return on assets and equity and net interest margin were determined as financial performance criteria. In the study, in which parametric statistical tests and Panel data analysis were used, public-private status and bank sizes were used as dummy variables. As a result, it has been found that the sustainability report disclosures have a significant effect only on the net interest margin, while the sustainability report disclosures do not have a significant impact on the return on assets and return on equity. In addition, when the effect of the sustainability report disclosures on net interest margin is examined in terms of its dimensions, it has been determined that the statements made regarding the human resources dimension have a negative, the statements made regarding the society dimension have a positive effect on net interest margin.