Türk bankacılık sektöründe kurumsal sürdürülebilirlik performansının entropi ve gri ilişkisel analiz yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of corporate sustinability performance in the Turkish banking sector with entropy and grey relaional analysis methods
- Tez No: 690338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET BURAK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kurumsal sürdürülebilirliğe ilişkin kaygılar; sürdürülebilirliğin devamı için yeni arayışlara sebep olmuştur. Bu arayışların sonucunda ise Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetim Raporlaması (ESG), Küresel Raporlama Girişimi Raporlaması (GRI) ve Entegre Raporlama gibi finansal ve finansal olmayan raporlama girişimleri başlatılmıştır. Entegre raporlamalar; sosyal, çevresel, kurumsal yönetim ve finansal kriterler göz önünde tutularak yapılmaktadır. Bu çalışmada; Kurumsal Sürdürülebilirlik Kriterleri, Entegre raporlamanın tarihsel gelişimi göz önünde bulundurularak incelenmiştir ve Kurumsal Sürdürülebilirlik kriterleri çok boyutlu olarak açıklanmaktadır. Çalışmada ağırlıklı olarak; 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Entegre raporlamanın nasıl ortaya çıktığı, Entegre raporlamanın kurumsal faydalarına ve Entegre raporlamaya yönelik tartışmalara yer verilmiştir. Kurumsal Sürdürülebilirlik kriterleri ile Entegre rapor yayınlayan bankalar arasındaki sürdürülebilirlik ilişkisine yönelik analizleri yaparken; her bir kritere ilişkin ağırlıklar Entropi yöntemi ile hesaplanarak Çoklu Karar Verme yöntemi olan ve belirsizlik durumlarında kullanılan Gri İlişkisel Analiz Yöntemi ile bankalar arası sürdürülebilirlik sıralamaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Bankaların Entegre raporlarından elde edilen Kurumsal Sürdürülebilirlik kriterlerinden; en fazla sosyal ve çevresel kriterlere yönelik daha sonra finansal ve kurumsal yönetim kriterlerine yönelik açıklamalara yer verdikleri anlaşılmaktadır. Kurumsal Sürdürülebilirliğin finansal boyutlarının bankalar için önemi; bankaların yeşil yatırımlara ayırdıkları her geçen yıl artan yeşil tahvil yatırım miktarlarından anlaşılmaktadır, buna rağmen bankaların Entegre raporlarında finansal konulara ilişkin açıklamalara, diğer kriterlere oranla daha az yer verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Concerns regarding corporate sustainability have led to a new research area for maintaining corporate sustainability. As a result of these investigations, financial and non-financial reporting initiatives were established such as Environmental Social and Governance (ESG) reporting, Global Reporting Initiative (GRI) reporting, and Integrated Reporting (IR). Integrated Reporting has been performed by taking social, environmental, corporate governance and financial criteria into consideration. In this study, Corporate Social Responsibility (CSR) criteria have been examined considering the historical development of Integrated Reporting. Also, CSR criteria are explained in a multidimensional way. The study predominantly includes 2030 Sustainable Development Goals, how Integrated Reporting is emerged, corporate benefits of Integrated reporting and discussions on Integrated reporting. While analyzing the sustainability relationship between the CSR criteria and the banks, the weights for each criterion were calculated with the Entropy method. Also, the sustainability rankings between the banks were conducted with the Grey Relational Analysis method. This method is known as multiple-criteria decision analysis which is used in uncertainty situations. The results show that Entropy weights for social and environmental criteria according to CSR ranking results obtained from integrated reports of banks more than financial and corporate governance criteria. The importance of financial aspects of CSR for banks; It is understood from the amount of green bond investments that banks allocate to green investments, which increases every year. However they give less place to explanations on financial issues in their Integrated reports compared to other criteria.