Entegre raporlarda içerik analizi; Bankacılık sektöründe bir uygulama
Content analysis in integrated reports; An application in the banking sector
- Tez No: 743661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÜRŞAT ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşmeyle birlikte kuruluşların artan gücüyle orantılı olarak toplumun beklentileri de değişmektedir. Yaşanan iklim değişiklikleri, azalan doğal kaynaklar, ekonomik krizler, toplumsal sorunlar, kuruluşların geleceği konusunda önemli riskler oluşturmaktadır. Karşılaşılan riskler kuruluşların sürdürülebilirliği üzerinde tehdit oluşturmaktadır. Yatırımcılar bu durum karşısında finansal tabloların yanında topluma, doğaya, paydaşlarına karşı sorumlu ve şeffaf olmalarını beklemektedir. Süreç içerisinde birbirinden ayrı yayımlanan finansal rapor, kurumsal sosyal sorumluluk raporu ve sürdürülebilirlik raporu gibi raporlar kuruluşların değer yaratma süreçlerini yansıtmamaktadır. Temel anlamda finansal ve sosyal raporlamanın birlikte raporlanması düşüncesi, entegre raporun temelini oluşturmaktadır. Kuruluşların tüm bilgi kullanıcılarına yarattıkları değeri daha iyi anlatmasını ve anlam bütünlüğünü korumasını sağlamaktadır. Entegre rapor yatırımcılarına kısa ve öz şekilde finansal olan ve olmayan tüm bilgilerini sunduğu bir rapor olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda bankacılık sektöründe faaliyette bulunan 4 bankanın yayınlamış olduğu entegre raporların incelenmesi ele alınmaktadır. Bankaların 2019 ve 2020 yıllarında yayınladıkları entegre rapor verileri kavramsal açıdan içerik analizine tabi tutularak incelenmiştir. Bankacılık sektöründe faaliyette bulunan Garanti bankası, İş bankası, Yapı Kredi ve Türkiye Sınai ve Kalkınma bankalarının verileri kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the globalization, the expectations of the society are changing in proportion to the increasing power of the organizations. Experienced climate changes, diminishing natural resources, economic crises, social problems pose significant risks to the future of organizations. Encountered risks pose a threat to the sustainability of organizations. In the face of this situation, investors expect them to be responsible and transparent to the society, nature and stakeholders besides the financial statements. Reports such as financial reports, corporate social responsibility reports and sustainability reports published separately during the process do not reflect the value creation processes of organizations. Basically, the idea of reporting financial and social reporting together forms the basis of the integrated report. It enables organizations to better explain the value they create to all information users and to preserve the integrity of meaning. The integrated report emerges as a report that presents all financial and non-financial information to its investors in a concise manner. In line with the purpose of this study, the analysis of the integrated reports published by 4 banks operating in the banking sector is discussed. The integrated report data published by the banks in 2019 and 2020 was analyzed conceptually by subjecting it to content analysis. Data from Garanti bank, İşbank, Yapı Kredi and Turkish Industrial and Development banks operating in the banking sector are used.