Değişim mühendisliği ve seçilen saç parçaların imalat süreçlerine uygulanması
Reenginering and application of chosen plates to manufacturing processes
  1. Tez No: 79251
  2. Yazar: GÖKHAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YURCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Günümüzün iş dünyası hızla değişmektedir. İşletmeler bu hızlı değişime adapte olmak durumundadırlar. Aksi takdirde varlıkları tehlikeye girecektir. Bu değişime uyum sağlamak, mevcut yapıda küçük çaplı uygulamalar ve değişiklikler yapmak ile mümkün değildir. İstenilen başarının elde edilebilmesi için işletmeler, süreçleri üzerinde odaklanmalı ve bu süreçleri değişen şartlara göre, günümüz teknolojisinin yardımı ile beraber yeni baştan yaratmalıdırlar. Ancak bu sayede büyük atılımlar gerçekleştirilip işletmeler mevcudiyetlerini devam ettirebilirler. Değişim mühendisliği, günümüz şartlarına uygun olarak süreçlerin yeni baştan yaratılması çalışmasıdır. Değişim mühendisliğinde yaratıcılık, fikir üretme, analiz etme ve değerlendirme, liderlik ve takım çalışması gibi unsurlar Sn planda olmaktadır. Bu çalışmada, değişim mühendisliğinin gerçekte ne olduğu ve genel olarak uygulama için nasıl bir yol izlenebileceği ile başarılı olup olmadığı incelenmiştir. Bu amaçla öncelikle, değişim mühendisliğinin neyi ifade ettiği ve ardından, nasıl gerçekleştirileceği ele alınmıştır. Başka bir deyişle, mevcut süreçlerdeki durumun nasıl tespit edildiği ve yeni süreçlerin planlanmasının ve uygulanmasının nasıl yapılması gerektiği araştırılmıştır. Bunlardan sonra, bir işletmedeki yönetim süreçleri ile bazı ürünlerin imalat süreçlerine değişim mühendisliği çalışması uygulanmıştır. Bu çalışma sonucunda, çevrim zamanında %20-%80, maliyetlerde %30-%80, üretim miktarında da 2 ila 6 kat artış elde edilebileceği görülmüştür. Değişim mühendisliği, işletmelerde önemli etkileri bulunan kalite, maliyet, hız ve hizmet gibi unsurlarda çarpıcı gelişmeler sağlayacak bir yöntem olarak düşünülmelidir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Contemporary environment changes rapidly. Firms must adapt themselves to this rapid change. Otherwise, their existence will come to a risky position. Adapting to this change is not possible by doing small sized applications and changes on the present structure. To obtain the desired achievement firms should focus on the and reconstruct these processes according to the changing conditions with the help of modern technology. Only by this way, firms can realize major progress and last their existence. Reengineering is the restructure of processes according to the contemporary conditions. Elements such as creativeness, developing ideas, analyzing and evaluation, leadership and team work take priority in reengineering. In this study, we tried to examine what reengineering is, how can it be applied and whether it is successful or not. For this purpose, the meaning of reengineering and realization of it is discussed. In other words, how situation of the present processes is determined and how it should be planed and applied to new processes, are researched. Than, reengineering methods are applied to the management processes of a firm and manufacturing processes of some products of that firm. As a result of this study, it is observed that 30%-80% decreases in cycle time, 30%-80% decrease in costs and 2-6 times increase in the quantity produced, may be achieved. Reengineering must be considered as a method that will yield to dramatic improvements in elements such as quality, cost, speed and service that have major effect on the firms.