Effect of strain history on simulation of crashworthiness of a vehicle
Gerinim geçmişinin araç çarpma dayanıklılığı simülasyonları üzerindeki etkisi
- Tez No: 255211
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, plastik gerinim ve kalınlık değişimi gibi sac metal şekillendirme etkilerinin çarpışma üzerindeki etkileri sayısal analiz yöntemleri ile incelenmiştir.Önden çarpışmada, enerjinin büyük çoğunluğunu emen yük yolundaki parçaların sac metal şekillendirme kalıntıları göz önünde bulundurulmuştur. Bu yük yolunu bulmak için öncelikle Ford F250 kamyonetinin 56 km/saat hızla rijit bir duvara önden çarpması sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edilmiştir. Seçilen yük yolundaki her parça için sac metal şekillendirme analizleri yapılmıştır. Şekillendirme etkileri elde edildikten sonra kalınlık değişimi ve plastik gerinim dağılımları ön çarpışma modeline aktarılmıştır. Ford F250 kamyonetinin ön çarpışma analizi, aktarılan bu veriler ile yeniden yapılmıştır.Sac metal şekillendirme etkilerinin çarpışma analizi üzerindeki etkilerini incelemek için, çarpışma analizlerinin sonuçları deneysel çarpışma sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, aracın çarpışmaya verdiği tepkilerin ve seçilen parçalarının deformasyonlarının şekillendirme etkilerinin göz önüne alınmasıyla değiştiğini ve yolcu kabinine aktarılan en büyük ivme miktarının azaldığını göstermiştir. Şekillendirme etkilerini içeren sayısal analiz sonuçları ile deney sonuçları arasında iyi bir uyum gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the sheet metal forming effects such as plastic strain and thickness changes in the crash have been investigated by numerical analysis.The sheet metal forming histories of the components of the load path that absorbs the highest energy during a frontal crash have been considered. To find out the particular load path, the frontal crash analysis of Ford F250 Pickup has been performed at 56 kph into a rigid wall with finite element analysis without considering the forming history. The sheet metal forming simulations have been realized for each structural component building up the particular load path. After forming histories have been acquired, plastic strain and thickness distributions have been transferred to the frontal crash analysis. The frontal crash analysis of Ford F250 Pickup has been repeated by including these to introduce the effect of forming on crash response of the vehicle.The results of the simulations with and without forming effect have been compared with the physical crash test results to evaluate the sheet metal forming effect on the overall crash response. The results showed that with forming history the crash response of the vehicle and deformations of the particular components have been changed and the maximum deceleration pulse transferred to the passenger compartment has decreased. It has seen that a good agreement with physical test results has been achieved.