Diyabetik yetişkinlerde çok frekanslı biyoelektriksel impedans yöntemi ile ölçülen total ve segmental vücut analiz parametrelerinin incelenmesi
Evaluation of total and segmental body analysis parameters measured by multi-frequency bioelectrical i̇mpedance method in diabetic adults
- Tez No: 792521
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY UZUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Diyabet vücut kompozisyonu parametrelerini etkilemektedir. Değişen vücut kompozisyonlarının incelenmesi ve diyabetle olan ilişkisinin takip edilmesi kişilerin teşhis, tedavi ve önleme basamaklarında önemlidir. Amaç: Fiziksel aktivite ve vücut kompozisyonu parametrelerini, özellikle faz açısı, iç organ çevresi yağlanma alanı, segmental yağ ve kas değerleri arasındaki ilişkinin diyabetik hastalarda değerlendirmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya toplam 93 katılımcı (diyabet olmayan, n=31; tip 2 diyabetli, n=63) gönüllü olarak dahil edilmiştir. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kullanılmıştır. Vücut kompozisyon parametreleri çok frekanslı Biyoelektriksel impedans yöntemiyle Tanita MC 780 Black ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes affects body composition parameters. Examining the changing body compositions and following the relationship with diabetes are important both in the treatment process of the people and in the pre-disease diagnosis and prevention steps. Objective: It was aimed to evaluate the relationship between physical activity and body composition parameters, especially phase angle, visceral adiposity, segmental fat and muscle values in diabetic patients. Method: A total of 93 participants (non-diabetic, n=31; type 2 diabetic, n=63) were voluntarily included in the study. The short form of the International Physical Activity Questionnaire was used to determine the physical activity levels of the participants. Body composition parameters were measured by multi-frequency bioelectrical impedance method using Tanita MC 780 Black. In all statistical tests, p values below 0.05 were considered as statistically significant results. Results: In the findings of the study, the mean visceral fat area of the individuals included in the study was found to be 50cm2 in the non-diabetic group and 90cm2 in the diabetic group.