Robotların yol açtığı zararlardan doğan hukuki sorumluluk
Liability for damages caused by robots
- Tez No: 792520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 532
Özet
Teknolojik gelişmeler ve hukuk, her daim sıkı bir ilişki içinde olmuştur. Bu kapsamda, robotik ve yapay zeka alanındaki gelişmeler ve yenilikler de epeydir hukukçuların gündemini meşgul etmeye başlamıştır. Yapay zeka sistemlerinin robotlarda kullanılması, hiç şüphesiz onlara yeni bazı nitelikler kazandırmıştır. Ancak bu durum aynı zamanda, onların hukuki açıdan önem arz eden bazı risklere sahip olmasına da yol açmıştır. Robotların öğrenme yeteneği ve otonomi özelliğine bağlı olarak öngörülemez davranışlar sergilemesi, bu robotların yol açtığı zararlar bakımından bir sorumluluğun temellendirilmesinde önemli zorluklar getirmiştir. Bu tezde yapay zekaya sahip robotların sebebiyet verdiği zararlardan kimlerin hangi hükümler uyarınca sorumlu olduğu/olması gerektiği üzerinde durulmaktadır. Bu yapılırken, yürürlükteki hukuk normlarının yeterli olup olmadığı tespit edilmekte ve olması gereken hukuk bakımından hangi adımların atılabileceği araştırılmaktadır. Robotların önde gelen örneklerinden olan otonom araçların sebebiyet verdiği kazalar için sorumluluk özel bir öneme sahip olduğundan, bu konu üzerinde ayrıca durulmaktadır. İncelemede özellikle mukayeseli hukuktaki görüşler ve Avrupa Birliği'nin bu alandaki çalışmalarından yararlanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological developments and law have always been in a close relationship. In this context, developments and innovations in field of robotics and artificial intelligence have occupied the agenda of jurists for a long time. The use of artificial intelligence systems in robots has undoubtedly brought them some new features. However this has also led to them having some legally important risks. The unpredictable behaviors of robots due to their learning ability and autonomy has brought significant difficulties in establishing liability for damages caused by these robots. In this thesis, it is focused on who, under which provisions, is/should be liable for the damages caused by robots with artificial intelligence. By doing this, it is determined whether current legal provisions are sufficient and it is investigated which steps can be taken in terms of de lege ferenda. Since liability for accidents caused by autonomous vehicles, which is the one of prominent examples of robots, has a special importance, this issue is also elaborated. In the examination, especially opinions in comparative law and the studies of the European Union in this field are referred.