Asimetrik yüklenen portal vinçler ve vinç dizayn kriterleri
Offset loaded goliath cranes and crane design criteria
- Tez No: 79257
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALIŞVERİŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Vinç kirişi çelik yapısı en sık hesaplama tekrarını gerektiren vinç elemanıdır. Yapının tam emniyetli olabilmesi için klasik mukavemet hesaplarının yanında çentik etkilerine göre detaylı omur hesabının ve kiriş yapısının deformasyona karşı emniyetinin kontrol edilmesi için gerekli kriterler bu tezde verilmiştir. Özellikle ince plakalardan oluşan kutu kirişlerin buruşma ve burkulmaya karşı kontrolleri ve kesit artırımı yerine kullanılan takviye yöntemleri tezde yer almıştır. Vincin tüm çalışma süresi boyunca maruz kalacağı yükleme döngüleri ve kaldırlan yük değerlerine göre vinç sınıflarını belirleme metodları ve vinç sınıflarının gerilme değerlerine nasıl etkidiği açıklanmıştır. Değişik sınır değer kontrol yöntemleri verilmiş ve çiftkiriş, monoray, asimetrik monoray vinç yapı elemanları belirlenen bir yönteme kontrol edilmiştir. Bu vinç tipleri üretim yöntemi kullanım alanları ve sınır geometrik değerlere göre karşılaştırılması yapılmıştır. Asimetrik yüklene vinçlerde eksantriklikten kaynaklanan problemlerin nasıl çözümlendiği teknik resim yardımıyla verilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The crane girder structure is the most frequently computed element of the whole crane. In order to satisfy the structure reliability, addition to classical resistance calculations, detailed life determination in accordance with the notch effects and reference structure failure and deformation criteria is included in this research. Bugling and torsion verifications are added specially for the thin walled girder boxes and stiffeners are explained briefly to make the structure firmer without expanding the sections. The methods of classifications of the life time loading cycle determination that the structure has to bear and according to the value of the load that is lifted is included. Also the effects of group classification to the stress values are explained. Different methods of boundary condition control is also explained in accordance with specific boundary control method and numerical examples of double girder, single girder and offset girder crane structures. For this specific designs the advantages and disadvantages are explained about the utility areas and the geometrical limitations and also the manufacturing processes of each. The special solutions for offset loading problems are given in accordance with the technical picture details.