Santrifüj vantilatörlerin deneysel olarak incelenmesi
Testing of centrifugal ventilators
- Tez No: 79258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GENTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI ÖZET Herhangi bir havalandırma sisteminde kullanılacak olan vantilatörün seçimi sistemin verimliliği açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir karara varabilmek ancak vantilatörün deneyler yapılarak çizilmiş performans eğrilerinin nasıl çizileceği açıklanmıştır. Deney düzeneği bir santrifüj vantilatör, vantilatörün atış ağzın» bağlı bir kanal içinde basma yüksekliklerini okumaya yarayan bir pitot tüpü ve bir manometre, bir basınç kabini ve çıkış kesit alanını belirlemek için kullanılan 6 değişik klapeden oluşmuştur. Kanaldan okunan basma yükseklikleri gerekli bağıntılar yardımıyla hesaplanarak performans eğrileri çizilmiştir. Deney vantilatörünün karakteristik özelliklerinden kanat sayısı, kanat açısı ve devir sayısı değişken olarak kullanılıştır. Bütün bu verilerin ışığında elde edilen sonuçlar eğriler üzerinde birbirleri ile kıyaslanarak en uygun seçenek ortaya konmuştur. Varılan noktada bir sistem için birden çok seçeneğin mevcut olabileceği ortaya çıkmıştır. Bu seçeneklerden en uygun olanı' ilk maliyetler açısından diğerlerine göre avantajlı görünmese de, bulunduğu sistemde uzun müddet görev yapacağından sağlayacağı enerji tasarrufu bu açığı mutlaka kapatacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For a ventilator which will be used in ever air-handling system, election of the ventilator is very important for the efficiency of the system. To decide the right election for the ventilator is only possible by using the performance curves of the ventilator, which are drawn by the help of the testing results. In this work it is explained how a test of a centrifugal ventilator can be and how it is possible to create the performance curves by using the values which are obtained by tests. The test plan has a centrigal ventilator, a duct which is used for measuring the pressures in by the help of a pitot tube and a manometer, a pressure box which has six different dampers at the exit to adjust the air flow. The performance curves are drawn by the help of the equations according to the pressure values measured in the duct The variables in tests are the angle of the blades, number of blades, number of blades and speed. The most suitable election is put accordding to the results which are compared with each other. At the point it is certain that there can be more than one choice for every system. Even though the cost of the suitable ventilator is too high, because of the lifetime in future it will be economic for using the energy sources.