Tükenmişlik duygusu ve tükenmişlik duygusunun mevduat bankaları çalışanlarının performansı üzerindeki etkisi: Türk bankacılık örneği
Burnout and the effect of burnout on the performance of deposit banks employees: A case of Turkish banking
- Tez No: 792579
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bankaların performansları çalışanların performansına bağlıdır. Bu sebeple çalışan performansı bankalar için oldukça önemli bir husustur. Tükenmişlik duygusu çalışan performansını olumsuz anlamda etkileyerek çalışma hayatının verimliliğinin azalmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı tükenmişlik duygusunun mevduat bankaları çalışanlarının performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu bağlamda tükenmişliğin ve iş performansının yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir, çocuk sahibi olma, meslekteki çalışma süresi, çalışılan pozisyon, içe-dışa dönük kişilik özelliği gibi kriterlere göre nasıl değiştiği incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mevduat bankaları çalışanlarının performansı üzerinde tükenmişlik duygusunun negatif, deneyimin pozitif bir etkisinin var olduğu gelirinin ise bir etkisin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The performance of banks depends on the performance of the employees. For this reason, employee performance is a very important issue for banks. The feeling of burnout negatively affects the performance of the employees and causes the productivity of working life to decrease. The main purpose of this study is to examine the effect of burnout on the performance of deposit bank employees. In this context, how burnout and job performance change according to criteria such as age, gender, marital status, income, having children, working time in the profession, position employed, introverted- extroverted personality trait was examined. According to the results, it has been determined that the feeling of burnout has a negative effect on the performance of the employees of deposit banks and the experience has a positive effect and the income has no effect.