Implant destekli hareketli protezlerde farklı tedavi seçeneklerinde meydana gelen komplikasyonların incelenmesi
Investigation of complications occuring in different treatment options in implantsupported removable prosthesis
- Tez No: 792580
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İmplant destekli hareketli protezler, bir veya daha fazla dental implantlardan destek alan çıkarılabilir protezi tanımlar. Bu protezlere implant destekli Overdenture (OD) lar denir. Hastalarda sabit protezi desteklemek amacıyla gereken sayıda implant için yeterli kemik yapısı bulunmadığında ya da çeşitli sebepler ile tercih edilmediğinde implant destekli OD tedavisi bir alternatiftir. Bu tip protezlerde kullanılan ataşman türleri, splintli ve splintsiz sistemler olarak kategorize edilebilir. Splintli ataşman sisteminin kullanılmasının, splintsiz sisteme kıyasla fonksiyon sırasında stres dağılımı bakımından daha faydalı olduğu düşünülmektedir, ancak bu tarz protezlerde tercih edilen farklı sayılarda implant içeren tedavi planlamaları stres dağılımında değişiklikler yaratabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, implant destekli hareketli protezlerde splintli ve splintsiz sistemlerde ve çeşitli implant sayısı içeren farklı tedavi seçeneklerinde meydana gelen komplikasyonların retrospektif olarak incelemek, takipli yıllarda en sık karşılaşılan komplikasyonları ortaya koyabilmek, böylelikle yeni tedavi planlamalarına ışık tutabilmektir. Yapılan literatür araştırmasında implant destekli OD'lerde, maksilla ve mandibulaya yerleştirilen çeşitli implant sayısı ile splintli ve splintsiz tutucu sistemler içeren tedavi planlamalarında, uzun dönem takibi olan hastalar tespit edilerek geriye dönük bir komplikasyon inceleme çalışmasına rastlanmamıştır. Bu nedenle maksilla ve mandibulada, farklı implant sayısı ile yapılan splintli ve splintsiz tutucu sistemler kullanılan tedavilerde klinik komplikasyon oranları araştırılarak literatüre katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. 2014 ile 2022 yılları arasında Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran ve implant destekli OD tedavileri tamamlanan hastaların, implant sayısının tespiti için radyografiler, komplikasyon takipleri amacıyla da hasta takip ve kayıt sistemi arşivinden hasta kontrol seansı bilgi ve notları araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, farklı tutucu tipine göre toplam komplikasyon görülmesi açısından Pearson Ki-kare testine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05). Beş yıllık takip sürecinde splintli sistemlerde en çok görülen komplikasyon, retansiyon kaybı iken splintsiz sistemde en çok görülen komplikasyon çeşidi tutucu sistemdeki retantif lastik parçanın deformasyonu olarak görülmüştür. Farklı implant sayılarına göre, ilk iki yılda ortaya çıkan komplikasyonlar incelendiğinde, üç farklı grupta da en cok görülen komplikasyon retantif lastik parçanın deformasyonu olarak belirlenmiştir. Üçüncü ve beşinci yıllar arası ortaya çıkan komplikasyonlar incelendiğinde, 2 ve 3 implant destekli sistemlerde en çok ortaya çıkan komplikasyon tutucu sistemdeki retantif lastik parçanın deformasyonu olarak belirlenirken, 4 implant destekli sistemlerde retansiyon kaybı ile ataşman yıpranması olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Implant-supported removable dentures describe a removable prosthesis supported by one or more dental implants. Implant-supported OD treatment is an alternative when patients do not have sufficient bone level for the required number of implants to support the fixed prosthesis or are not preferred for various reasons. Attachment types used in implant-supported removable prostheses can be categorized as splinted and non-splint systems. It is thought that the use of the splinted attachment system is more beneficial in terms of stress distribution during function compared to the non-splint system. However, treatment plans with different numbers of implants preferred in such prostheses can cause changes in the distribution of stress. The aim of this study is to retrospectively examine the complications that occur in implant supported removable prostheses, splinted and non-splinted systems and different treatment options including various number of implants, to reveal the most common complications in follow up years, and thus to shed light on new treatment plans. In the literature search, no retrospective complication study was found by identifying patients with long-term follow up in implant-supported ODs, in treatment plans with various implant numbers placed in the maxilla and mandible, and with splinted and non-splinted systems. For this reason, it is aimed to contribute to the literature by investigating the clinical complication rates in treatments using splinted and non-splinted systems with different implant numbers in the maxilla and mandible. Radiographs were used to determine the number of implants in patients who applied to Başkent University Faculty of Dentistry and completed implant-supported OD treatments between 2014 and 2022. In order to follow up complications, patient control session information was searched from the archive. As a result of the study, a statistically significant difference was found according to the Pearson Chi-square test in terms of total complications according to different holder types (p0.05). During the five-year follow-up period, the most common complication in splinted systems was loss of retention, while the most common complication in the non-splinted system was the deformation of the retained rubber piece in the retainer system. When the complications occurring in the first two years were examined according to the different implant numbers, the most common complication in the three different groups was determined as the deformation of the retained rubber piece. When the complications that occurred between the third and fifth years were examined, it was determined that the most common complication in 2 and 3 implant supported systems was the deformation of the retentive rubber part in the retainer system, while in the 4 implant supported systems, retention loss and attachment wear were observed.