Democratic backsliding within the European Union: The case of Hungary and Poland
Avrupa Birliği içinde demokratik gerileme: Macaristan ve Polonya örneği
- Tez No: 792589
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKAY ÖZERİM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yaşar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Demokrasi literatürün temel yapı taşlarından biri olan Lipset'in“Demokrasinin Toplumsal Gereklilikleri”başlıklı makalesinden itibaren demokratikleşmenin nedenleri ve süreci üzerine tartışmalar başlamıştır. Bugünün dünyasında, en azından çoğu ülke bir dereceye kadar demokratikleşti, ancak sosyal ve kurumsal alanlarda demokrasi inşasının tam eksikliğinden dolayı bazı ülkelerde demokrasi uygulamalarında hala kırılganlıklar görüyoruz. Bu dönemeçte bir diğer önemli nokta, demokrasinin öncüsü sayılan Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında uzun vadede demokrasi uygulamalarında da sorunlar yaşanmasıdır. Bu konuda başı çeken iki AB üyesi ülke var: Macaristan ve Polonya. Aslında 1989'da demokratikleşme açısından iki başarılı ülke iken, şimdi liberal demokrasi uygulamalarında büyük gerilemeler vardır. Özellikle AB üyeliğinden sonra başarıyı hukuki ve siyasi anlamda uzun dönem sağlayamadılar. AB'de demokrasinin gerilemesi ve hukuk devleti değerlerinin yitirilmesi, demokrasi uygulamalarına verdiği önem çerçevesinde AB'nin uluslararası düzendeki itibarını zedelemeye başlamıştır. Hukukun üstünlüğü, temel haklar, adil seçimler ve basın özgürlüğü başta olmak üzere bazı demokratik değerlere ilişkin gözle görülür gerilemeler, sadece ülkelerin demokratik uygulamalarını sorgulamamıza neden olmuyor. Bu bağlamda tez, AB gibi demokrasiyi üyelik için birincil ön koşul haline getiren bir birlik içinde bu tür otoriter hükümetlerin nasıl oluşturulabileceğini ve Avrupa Birliği'nin demokrasinin gerilemesi karşısında neden bu kadar yetersiz olduğunu ana hatlarıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the article“Some Social Requisites of Democracy”by Lipset, one of the basic building blocks of democracy literature, discussions have been started on the causes and process of democratization. In today's world, at least most countries have democratized to some degree, but we still see fragilities in democracy practices in some countries due to the complete lack of democracy building in the social and institutional spheres. Another important point at this juncture is that there are also problems in democracy practices in the long run among the member states of the European Union, which are considered to be pioneers in democracy. There are two EU member states that lead the way in this regard: Hungary and Poland. In fact, while it was the two successful countries in terms of democratization in 1989, there are major regressions in liberal democracy practices now. Especially after EU membership, they could not achieve the long-term success in legal and political terms. The democratic backsliding in the EU and the loss of the values of the rule of law started to damage the reputation of the EU in the international order within the framework of the importance it attaches to democracy practices. Visible regressions regarding certain democratic values, especially the rule of law, fundamental rights, fair elections and freedom of the press, not only makes us question the democratic practices of countries. In this regard, the thesis outlines how such authoritarian governments can be formed within a union like the EU that makes democracy the primary prerequisite for membership? And why the European Union is so incompetent in the face of the decline of democracy?