Hidrokarbonların alt ve üst ısıl değerlerinin hesaplanması
Estimating of lower and higher heating values of hydrocarbons
  1. Tez No: 79260
  2. Yazar: ALPAY ALİCİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN SUNGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı hidrokarbonların ısıl değerlerinin belirlenmesi olduğundan ilk etapta hidrokarbon kimyası ve hidrokarbonların genel yapıları hakkında verilen bilgiyi takiben kimyasal reaksiyonlar mevzuuna geçilmiştir. Kimyasal reaksiyonlar bölümünde konunun temel taşlarını oluşturan bazı kavramlar hakkında genel bir bilgilendirme yapılmıştır. Formasyon entalpisi, reaksiyon entalpisi, Hess yasası, Born-Haber çevrimi gibi kavramlar örneklerle işlenmiştir. 25°C ve 0,1 MPa standart referans noktası dışında 15°C - 0,1 MPa ve 0°C - 0,1 MPa noktalan da referans noktalar olarak kabul edilerek bazı mükemmel gazların bu noktalardaki oluşum entalpileri verilmiş ve mükemmel gaz entalpi değerleri hesaplanmıştır. Ardından, bazı hidrokarbon gruplarının (parafinler, olefinler ve alkalibenzenler) reaksiyon ışılan hesaplanmıştır. Bağ oluşum entalpilerinin konuya direk ilgisi söz konusu olduğundan ve kimyasal bağların çeşitli özelliklerinin bağ oluşum entalpisine doğrudan etkisi de düşünülerek, bağlanma konusu üzerinde gerekli görüldüğü kadarıyla durulmuştur. Sonuç olarak tesbit edilen üç referans noktası için üst ısıl değerlere hesaplanmıştır. Üst ısıl değerlerden suyun buharlaşma gizli ısısı düşülerekte hidrokarbonların alt ısıl değerleri belirlenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aims to estimate of heating values of hydrocarbons. First, a brief introduction on the general structure of chemistry of hydrocarbons is given. On the next topic of chemical reactions, some fundamental concepts like heat of formation, heat of reaction, Hess' Law, Born-Haber cycle are discussed in detail. In addition to 25°C - 0,1 MPa reference point, 15°C-0,lMPa and 0°C-0,lMpa points are also accepted as points of reference and heat of formation of some of the ideal gases are given their ideal gas enthalpy values are calculated. Then heat of reaction values of some hydrocarbon groups like paraffraes, olefines and alkylbenzenes are calculated. As the heat of formation of the bond is directly related to the subject and since several properties of chemical bonds effect the heat of formation directly, bonding is discussed as much as possible. As a result, higher heating values are calculated for the three accepted references points mentioned above. Finally latent heat of evaporation is subtracted from the higher heating values to calculate the lower heating values of hydrocarbons. IX