Yer kaloriferi sistemlerinde döşeme sıcaklığı değişimlerinin matematiksel modellenmesi
Mathematical model of floor temperature variations of floor heating systems
  1. Tez No: 79259
  2. Yazar: BİROL ÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP AKARYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Konfor ısıtması için döşeme içerisine yerleştirilen ve içerisinden sıcak su geçen borular kullanılması 1950 lerden beri süregelen bir uygulamadır. Dünya enerji kaynaklarının ekonomik olarak kullanılması konusunda artan hassasiyetle birlikte, güneş kollektörleri ve ısı pompalarıyla kombine çalışabilmesinden dolayı uygulamalarda artış olmaktadır. Ülkemizde de bu sebepten olmasa da mimari, estetik ve konfor açısından sağladığı avantajlar nedeniyle kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışmasında sistemdeki değişikliklerin etkilerinin belirlenmesi amacıyla kullanılabilecek döşeme içi sıcaklık dağılımları elde edilmiştir. Belirli bir döşemeden ısıtma panelinde iki farklı boru aralığı için sonlu farklar metodu uygulanarak sıcaklık dağılımları belirlenmiştir. Bu amaçla döşeme kesitleri eşit boyutlardaki birim elemanlara ayrılmıştır. Isıtıcı eleman da aynı şekilde birim elemanlara ayrılmıştır. Her bir eleman için enerji dengesi yazılarak sıcaklık denklemleri oluşturulmuştur. Bu denklemler lineer bir denklem takımı oluşturmaktadır. Bu denklem takımı matris formunda yazılarak ters matris metoduyla çözüm matrisi, dolayısıyla sıcaklıklar belirlenmiştir. Çözüm için QBASIC programlama dilinde bilgisayar programı yazılmıştır. Bu programda farklı döşeme kaplamaları, farklı ortalama su sıcaklıkları ve farklı iç ortam sıcaklıkları için çözümler elde etmek mümkün olmaktadır. Programdan elde edilen farklı şartlardaki döşeme panel lerindeki sıcaklık dağılımları grafiksel olarak çizilmiş ve konstrüksiyondaki değişikliklerin etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Heating for human comfort by using warm water pipes embedded in the floor is a practice which goes back to 1950' s. Because of the increasing sensitivity about the economical use of world's energy resources and the ability of such systems to work in combination with solar collectors and heat pumps embedded warm water coil systems have found an increasing application in the recent years. In our country, not for this reason, but due to architectural and aesthetic advantages and comfort, its applications are increasing too. In this thesis work temperature distribution in the floor panel was obtained which can be used to determine the affects of changes on the system. The temperature distribution was determined on a definite floor-heating panel for two different pipe spacing with the finite difference method. For this reason the floor was divided into equal unit elements. Also heating element was divided into unit elements. Energy balance was applied to all elements and temperature equations were determined. These equations form a linear equations set. These equations set was expressed in matrix form and using the matrix inversion method temperatures were determined. To solve the equations a computer program was developed in QBAS1C programming language. With this program, solutions for the different floor coverings, different mean water temperatures and different indoor temperatures can be obtained. Temperature distributions in the floor panels that have different conditions were represented in graphic forms and affects of the changes on the construction were determined.