Otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocukların beslenme, uyku, kronotip ve anne yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition, SLEEP, chronotype and mother's quality of life of children diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 792615
  2. Yazar: RANA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB), çocukluk döneminde başlayan ve etkisi yaşam boyu süren nörogelişimsel bir bozukluktur. Bu çalışma, OSB tanısı alan çocuklar ile normal gelişim gösteren çocukların beslenme, uyku, kronotip ve anne yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Özel Nar Tanesi Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde en az 6 ay boyunca OSB tanısı ile eğitim alan 4-12 yaş arasında 63 çocuk ve annesi ile normal gelişim gösteren 4-12 yaş arasında 63 çocuk ve annesi olmak üzere toplam 252 kişi oluşturmaktadır. Genel Bilgi Formları ve Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği, Davranışsal Pediatrik Beslenme Değerlendirme Ölçeği (DPBDÖ), Besin Tüketim Sıklığı Anketi, Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kısa Formu (WHOQOL-BREF) ile veriler toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD) is a neurodevelopmental disorder that begins in childhood and continues throughout life. This study was carried out to evaluate the mother's quality of life, nutrition, sleep, and chronotype of children diagnosed with ASD and children with normal development. The sample of the study in the Private Pomegranate Grain Training and Rehabilitation Center consists of 252 people, including 63 children aged between 4-12 years and their mothers, and 63 children aged between 4-12 years with normal development and their mothers, who received training with the diagnosis of ASD for at least six months. Date were collected using General Information Forms and Childhood Autism Rating Scale, Behavioral Pediatric Feeding Assessment Scale (BPFAS), Food Consumption Frequency Questionnaire, Children's Chronotype Questionnaire, World Health Organization, Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF).