Production and investigation of antibacterial properties of doped Sn-Cu ZnO thin films
Cu-Sn katkılı ZnO film üretimi ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 792647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde nanoteknolojiyi temel alan cihazların geliştirilmesinde, büyük bir potansiyele sahip olan ZnO (Çinko oksit) temelli yarıiletken numuneler en sık tercih edilen malzemelerdendir. Ayrıca mükemmel kimyasal stabilitesi, biyolojik olarak toksik olmaması ve düşük maliyeti nedeniylede çalışmalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada katkısız ve farklı konsantrasyonlarda Sn-Cu katkılı ZnO ince filmler FTO alltaş üzerine SILAR yöntemi kullanılarak büyütülmüşlerdir. Farklı konsantrasyonlar 40 kat olacak şekilde FTO alttaş üzerine biriktirilen ve sonrasında 300 °C'de tavlanan katkısız ve Sn-Cu katkılı ince filmlerin yapısal, yüzeysel morfolojisi, antibakteriyel özellikleri, bakteriyel yapışma ve hayatta kalma organizma sayımı özellikleri SEM-EDS, agar difüzyon testi ve organizma sayma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. SEM-EDS analizlerinden katkısız ve farklı konsantrasyonlarda Sn-Cu katkı konsantrasyonuna bağlı olarak üretilerin filmlerin FTO alltaş üzerine uyumlu birşekilde büyüdüğü ve katkı konsantrasyonuna bağlı olarak morfolojik özelliklerinin değiştiği gözlendi. Üretilen numuneler antibakteriyel etkinlik göstermediği görülmüştür. Üretilen numuneler üzerine bakteri organizmalarının yapışma oranı en yüksek ZnO/Sn-Cu %3 katkılı numunede en düşük oran ise ZnO/Sn-Cu %1 katkılı numunede görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, ZnO (zinc oxide) based semiconductor samples, which have great potential, are the most frequently preferred materials to develop devices based on nanotechnology. It is also used in studies due to its excellent chemical stability, biological non-toxicity, and low cost. In this study, undoped thin films and Sn-Cu doped ZnO thin films at different concentrations were grown on FTO substrates by using the SILAR method. Undoped ZnO thin films and Sn-Cu doped thin films were accumulated on the FTO substrate in different concentrations 40 times, and then they were annealed at 300 °C. Properties, which are structural, surface morphological, antibacterial properties, bacterial adhesion, and survival organism count, of undoped thin films and Sn-Cu doped thin films were investigated by using SEM-EDS, the agar diffusion test, and the organism counting method. From the SEM-EDS analysis, it was observed that both undoped and doped films with different Sn-Cu concentrations enlarged harmoniously on the FTO substrate. Their morphological properties changed depending on the doping concentration. It was observed that the produced samples did not show antibacterial activity. The highest adhesion rate of bacterial organisms on the produced samples was observed when the ZnO/Sn-Cu doping rate was 3 %. In addition, the lowest adhesion rate was observed when the ZnO/Sn-Cu additive ratio was 1 %.