Eyüb'de Mihrişah Valide Sultan Külliyesi ve koruma önerileri
The Complex of Mihrişah Valide Sultan in Eyüb and restoration conservation suggestions
  1. Tez No: 79266
  2. Yazar: DİDEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalışmanın giriş bölümünde konunun amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır. İkinci bölümde Eyüb'ün coğrafi ve sosyal yapısı, tarihsel gelişimi ve fiziksel olarak nasıl biçimlendiği ele alınarak, önemli yapılar tek tek incelenmiştir. Üçüncü bölümde, önce batılılaşma hareketlerinin başlangıç sebepleri araştırılarak, batıya açılışı hazırlayan ilişki ve gelişmelerden mimarinin ne ölçüde ve hangi yönde etkilendiği irdelenmiş ve özellikle 18. yüzyılda dini mimarideki gelişmeler incelenmiştir. Daha sonra, Osmanlıların dünya mimarlık sanatına kazandırdığı külliye mimarisi anlatılmış ve Türk külliyeleri ile Mihrişah Valide Sultan Külliyesi arasında ki farklardan bahsedilmiştir. Yine aynı bölümde külliyenin yapım tarihi, yaptıranı ve genel yerleşim özellikleri incelendikten sonra, külliyeyi oluşturan yapılar önce vaziyet planı ölçeğinde daha sonra tek tek ele alınarak mekansal, yapısal, cephe ve bezeme özellikleri el ele alınmış, yapıların rölöve ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde, külliyede meydana gelen fonksiyonel ve malzemeye yönelik hasarlar belirlenmiş ve bu hasarları oluşturan nedenler anlatılmıştır. Ayrıca külliyede oluşan hasarlara karşı yapılacak müdahaleler belirlenmiş ve bu amaçla restorasyon projesi hazırlanmıştır. Yine bu bölümde koruma önerileri geliştirilerek, külliyede korunacak veya yeni verilecek işlevler ve bu işlevlerin gerektirdiği donanım belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn the entrance chapter of this study the purpose, the content and the method of the subject are explained. İn the second chapter the geographical and social structure of Eyüp, its historical development and how Eyüp was physically shaped is studied by examining the important buildings one by one. İn the third chapter first the beginning reasons of modernization, then how much and in which ways the architecture is effected by the relations prepared by moderniza tion and developments are searched. And especially during the 18th century the developments in religious architecture is examined. Architecture of Külliye, that is gained to the world architecture by Ottomans also the differences between Turkish külliyes and Mihrisah Valide Sultan Külliye is explained. After investigation of the construction date, who constructed the Külliye and the peculiarities of general settlement, the buildings that form the Külliye first in the site plan scale, then one by one according to space, structural, facade and ornament characteristics are examined and buildings' survey and restoration projects are prepared. İn the fourth chapter the damages in materials and function are determined and the reasons that caused the damages are explained, interferences according to the damages in Külliye are defined and for this reason restoration projects is developed. By this project new functions are formed and the needs of functions are defined.