Raif Necdet Kestelli'nin hayatı ve eserleri
  1. Tez No: 41130
  2. Yazar: GÜLSÜM AKDAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Raif Necdet, 1881 yılında İzmir'de doğmuştur. İzmir'in eski ailelerinden Kestellioğullar'ındandır. Dedesi İsmail Hakkı Bey, babası gümrük müdürlerinden Eyüb Sabri Bey'dir. Raif Necdet, 1899'da Harbiye Mektebi'nden piyade mülazımı olarak çıkmış, Edirne Askeri İdadisi'ne Türkçe muallimi olmuştur. 1911 'de Balkan Harbi'nin çıkması üzerine Edirne'nin muhafazası için vazifeye çağrılan Raif Necdet'in bir yıl süren esaret hayatı da vardır. Raif Necdet, Londar'da iken vefat etmiştir, ölüm haberi 18 Ağustos 1937 tarihli gazetelerde verilmiştir. 1900'lü yılların başında yazı hayatına başlayan Raif Necdet, ancak II. Meşrutiyetten sonra Resimli Kitap mecmuasında yazdığı müsahabeleriyle edebiyat dünyasında tanınmış bir yazarımızdır. Yapılan bu araştırma dört bölümde ele alınmıştır. Giriş bölümünde II. Meşrutiyet Dönemi'nin edebi hadiselerine ve mensuplarına kısaca bir göz atılmıştır. I. Bölümde yazarın hayatına, eserlerinin değerlendirmesine ve edebi şahsiyetine yer verilmiştir. Yazarın eserleri eser verdiği yazı türleri bakımından sekiz başlık altında incelenmiştir. Bunlar mensur şiirler, vecizeler, mektuplar, sosyal, siyasi ve debil intibalar, hikayeler, romanlar, tercümeler ve tiyatrodan ibarettir. Tezin II. Bölümünü yazarın Fecr-i Ati'den kimi şahsiyetlerle yaptığı edebi münakaşalar oluşturmuştur. Yazarın kırıcı olmayan, tarafsız, yapıcı bir tenkit anlayışını savunduu ortaya çıkmıştır. III. Bölümde yazarın eserlerinin çeşitli yazarlar tarafından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmeler neticesinde Raif Necdet'in devrinde fikirlerine başvurulan önemli bir şahsiyet olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat bazı yazarların onu gerici bir zihniyetle etrafına sataşan bir insan olarak gördükleri de söz konusudur. Bu değerlendirmelere rağmen yazarın fikirlerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen hatta yaymaya çalışan azimli bir mücadele adamı olduğu görülmektedir. Yazarın eserleri devrinde çok ses getirmese de fikirleri ile edebiyat tarihimizde her zaman hakkı olan yeri alacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Raif Necdet was born in İzmir in 1881. He comes from izmi^s ancient family of Kestelliogullan. His grandfather was İsmail Hakkı Bey and his father - Eyüb Sabri Bey- was a director o custom. In 1899, after graduation militar school, he was appointed to Edirne Military High School as a literature teacher. When Balkan wars break oun in 1911, he was called up, for defence of Edirne and he had a year of captivity life. Raif Necdet died in London, death news was annonced in teh newspapers of 18 August 1937. Raif Necdet started writing in the beginning of the 1 900's years, but he has been famous in the literature word after II. Constitutional Goverment by his writings in the magasin of Resimli Kitap. This research has four chapters. In the introduction section, it has been taken up the literary events and personalities of II. Constitutional Goverment era briefly. In the first chapter, author's life, evoluation of his works ad literary character have been covered. Author's work have been examined under eight titles according to sort of writings. These are; prose poetries, epigrams, literary letters, sociol, politieal and literary impressions, stories, novels, translations and theatre. II. chapter of thesis covers the literary disputes with some personalities in Fecr-i Ati show that the author asserts a style of constructive. III. chapter, the evoluation of the author's works has been made by different authors. The consequence of this evoluation was appered that he was an important person of his era.