Eski kent dokusunda yeni tasarım kriterlerinin irdelenmesi
The Search for the criteria of new design in the old urban context
- Tez No: 79265
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET 'Eski Kent' mekanlarının içerdiği iki temel durumun Tarihi Olma' ve 'Eskimişliğin' yarattığı sorunlar, birincisi için 'koruma', ikincisi için 'yenileme' ve 'planlama' eylemleri ile düzenlenmektedir. Günümüzde bu kavramlar içerik ve uygulama bakımından iç içe geçmiştir. Kültür mirasımızın maddi kalıntıları olan eski-tarihi kent dokusu, çağdışı statik bir anlayışla değil, ancak çağdaş işlevlerle ve mimariyle- bütünleşerek korunabilir. Tarih bir sürekliliktir ve fiziksel çevre de tarih boyunca değişir. Bu anlayışla, zaman içinde kaybedilen eski yapıların, -genel olarak- rökonstrüksiyona gitmektense, kendi çağını yansıtan yeni yapılarla tamamlanması daha doğrudur. Biçim dünyası açısından geçmişle kurulacak diyalog için geliştirilmiş bazı yaklaşımlar vardır: Bunlar, eskiye ait simgesel biçimlerin tekrarından, eskinin sözlüğünden tamamen farklı, çağdaş, fakat çevreye boyut, tekstür ve renk açısından saygılı bir uyum sağlamak şeklindeki arayışlara kadar değişmektedir. Berlin-Kreuzberg'de uygulanan kent yenilemesi, mevcut yapı stoğundan maksimum yararlanma ve yeni ilavelerin eski ile uyumu konusunda önemli bir örnektir. Özellikle Beyoğlu'nun iyileştirilmesi projesinde Kreuzberg deneyiminden yararlanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problems of being 'historic' and 'old' in the ancient parts of the cities are tend to be solved by 'conservation' for the former, and by 'renovation' and 'planning' for the latter. This operation needs a systematic model use. The old and historic urban context can only be survived by converging with today's way of living and the contemporary architecture. The history is a continuity and the physical environment changes through the history. Therefore, replacing a lost building with a new design which reflects its own era is a rather proper approach in general than reconstructing the old building. There are different ways of designing the 'new', in terms of the dialog with the past. Design approaches change from repetition of symbolic forms of the ancient to completely different from the language of the past but respectful to the surroundings in terms of size, texture and colour. The urban renewal in Berlin - Kreuzberg is an out-standing experiment for the maximum usage of existing building stock and also new design additions to match existing. Especially for the renewal of Beyoğlu, Kreuzberg's experiment could be most beneficial.