Proje yönetim aracının PMBOK tabanlı proje yönetim performansına etkisi: BT alanında vaka çalışması
Impact of project management tool on PMBOK based project management performance: A case study in it
  1. Tez No: 792661
  2. Yazar: GİZEM TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Firmaların proje yaşam döngüsüne ait izleme, denetim, yönetim ve raporlama gibi süreçlerini standartlaştırmaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaca yönelik know-how mekanizması oluşturarak belirledikleri performans ölçüm kriterlerine göre proje yönetim aracı yazılımını konumlandırırlar. Böylelikle projelerinin uçtan uca hedeflenen şekilde yönetimini sağlarlar. Bu çalışmada bilgi teknolojileri alanında agile metodolojiyle yönetilen projeler ele alınmıştır. Bu projeler daha önce farklı amaçlara hizmet eden çok sayıda platformlardan dağınık olarak yönetilmekteyken, ele alınan proje yönetim aracı yazılımıyla tek bir platformdan yönetilmesine imkân sağlanmıştır. Dijital dönüşüm dünyasında hız, verimlilik, etkililik, işlevsellik ve pratiklikle fark yaratan bu proje yönetim sisteminin etkisi, Proje Yönetimi Enstitüsü'nün (PMI) Proje Yönetimi Bilgi Grubu Kılavuzu'nda (PMBOK'7) yer alan performans alanlarına (paydaş, takım, kalkınma ve yaşam döngüsü, planlama, proje iş, teslimat, belirsizlik & risk ve ölçüm) göre değerlendirilmiştir. Proje yönetim aracının, mevcut proje yönetim sürecinden farklı olarak ortaya koyduğu performans farkı ve ekip memnuniyeti istatistiksel analiz yöntemleriyle (güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, faktör analizi, ki-kare testi, Wilcoxon T testi) ölçülmüştür. Ekip üyelerine göre proje yönetim aracında standartlaştırılması gereken süreçler dört başlıkta vurgulanmıştır: Kabul edilebilirlik, paydaşlar ve takım, teslim edilebilirlik ve finansallık. Bu başlıklar altında teslimata dair planlama metriklerinin değerlendirilmesi ve önlemlere odaklanarak uygun eylemlerin belirlenmesi; çatışma yönetiminde uzaklaşma ve yaklaşma modelinin kullanılarak ekip kültürünün oluşturulması; proje talebine yönelik yapılacak olan satın alımların teklif alma/teklifi değerlendirme/sözleşme süreçlerinin takibinin sağlanması; net vizyonların belirlenerek uyarlanabilir metodolojiyle belirsizlik ya da değişkenler karşısında maliyeti en aza indirgeyici sürecin tasarlanması şeklinde standartlaştırma odaklı süreçler sırasıyla önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies need to standardize processes such as monitoring, auditing, management and reporting of the project life cycle. They create a know-how mechanism for this need and position the project management tool according to the performance measurement criteria they have determined. Thus, they provide end-to-end targeted management of their projects. In this study, projects managed with agile methodology in the field of information technologies are discussed. While these projects were previously managed dispersedly from many platforms serving different purposes, it has now been possible to manage them from a single platform with the project management tool. The impact of this project management system, which makes a difference in the digital transformation world with its speed, efficiency, effectiveness, functionality and practicality, affects the performance areas (stakeholder, team, development) included in Project Management Institute's (PMI) Project Management Information Group Guide (PMBOK'7). and lifecycle, planning, project work, delivery, uncertainty & risk, and measurement). The performance difference and team satisfaction that the project management tool revealed differently from the current project management process were measured by statistical analysis methods (reliability analysis, correlation analysis, factor analysis, chi-square test, Wilcoxon T test). According to the team members, the processes that should be standardized in the project management tool were highlighted under four headings: acceptability, stakeholders and team, deliverability and financiality. Evaluating delivery planning metrics under these headings and identifying appropriate actions by focusing on measures; creating a team culture by using the distancing and approaching model in conflict management; ensuring the follow-up of the procurement/offer evaluation/contract processes of the procurements to be made for the project demand; Standardization-oriented processes are proposed, respectively, in the form of designing a process that minimizes costs in the face of uncertainty or variables with adaptive methodology by determining clear visions.