Investigation of antibacterial properties of doped ZnO thin films prepared by silar technique
Sılar yöntemiyle hazırlanan katkılı ZnO ince filmlerin antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 792660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Metal oksitler, iki ya da daha fazla elementten oluşan yapılarıyla yarıiletken özelliği göstermektedir. Özellikle elektriksel iletkenliği, optik özellikleri, kimyasal stabilitesi, biyolojik olarak toksik olmaması ve düşük maliyeti nedeniyle tercih edilmektedir. Günümüzde ZnO, teknolojik uygulamalarda en sıklıkla tercih edilen metal oksitlerdendir. Bu tez çalışmasında SILAR yöntemi kullanılarak katkısız ve farklı katkılı ZnO ince filmleri ITO alltaş üzerine büyütülmüştür. İnce filmler, SILAR yöntemiyle 40 döngüde üretildikten sonra, 300 ℃ sıcaklıkta tavlanandı. Katkısız, Ni ve Al katkılı ZnO/ITO ince filmlerin yapısal, yüzeysel morfolojik, antibakteriyel, bakteriyel yapışma ve hayatta kalma özellikleri araştırılmıştır. Yüzey morfolojisi SEM/EDS yöntemiyle, bakteri analizlerinde ise agar difüzyon testi, bakteriyel yapışma ve hayatta kalma organizma sayımı yöntemiyle yapılmıştır. SEM analizlerinden katkısız, Ni ve Al katkılı ince filmlerin yüzey morfolojileri farklılıklar göstermiş olup küresel, kümelenmiş ve tabaka şeklinde yapıların oluştuğu tespit edilmiştir. Agar difüzyon testi antibakteriyel aktiviteleri incelenmiş olup üretilen numunelere antibakteriyel etkinlik göstermediği görülmüştür. Bakteriyel yapışma ve hayatta kalma organizma sayımıda en yüksek yapışma oranının ise Ni katkısında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Metal oxides show semiconductor properties with their structures consisting of two or more elements. It is especially preferred due to its electrical conductivity, optical properties, chemical stability, biological non-toxicity and low cost. ZnO is one of the most preferred metal oxides in technological applications today. In this thesis study, undoped ZnO thin films and ZnO thin films with different additives were grown on ITO substrate by using the SILAR method. Thin films have been grown by the SILAR method in 40 cycles and then samples have been annealed at 300 ℃. Structural, surface morphological, antibacterial and bacterial adhesion and survival properties of undoped, Ni-doped and Al-doped ZnO/ITO thin films were investigated. SEM/EDS method was used for surface morphology, agar diffusion test was used for bacterial analysis, and also organism count method was used for bacterial adhesion and survival. Surface morphologies of undoped, Ni-doped and Al-doped thin films showed differences in SEM analysis. Moreover, it has been determined that spherical, clustered and layer-shaped structures are formed. The antibacterial activities of the agar diffusion test were examined and it was seen that it did not show antibacterial activity to the produced samples. In bacterial adhesion and survival organism count, the highest adhesion rate was observed in the Ni-doped thin film.