Markalaşan mekânlar üzerinden perakende mağaza değerlendirmesi
Retail store evaluation through branded places
- Tez No: 792664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ÖZTÜRK DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma; marka ve markalaşma kavramlarının perakende moda mağazalarının tasarımında iç mekân yaklaşımına olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. İşletme anabilim dalı olarak bilinen markalaşma ve marka kavramı iç mimarlık disiplini tarafından markalaşan mekânlar adı altında incelenmelidir. Mekânlar marka ve kurum kimliğinin birbirini tamamlayan etkileşimi sonucu ortaya çıkmaktadır. Dünyada sayısı hızla artan perakende mekânları ise zorlu rekabet şartlarına ayak uydurabilmek için müşterilerine marka izlenimini doğru ve etkili verebilmeli, marka kimliğini başarılı bir şekilde yansıtmalıdır. Literatürler tarandığında markalaşan mekanların sadece logo tasarımından ibaret olmadığını bununla birlikte farklı disiplinlerle etkileşim halinde olduğu görülmektedir. Tek bir disiplinle ele almak markanın yaratmak istediği imajı vermeyebilir. Bu nedenle; bu tez kapsamında markalaşmış perakende mağazalarının kurum kimliği unsurlarını müşteri ile iletişiminde iç mimari alanda nasıl yansıttığını araştırmayı amaçlamaktadır. Kurum kimliği unsurları mekânı oluşturan iç, dış ve çevresel unsurların ayrı ayrı incelenmesiyle ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of brand and branding concepts on the interior approach in the design of retail fashion stores. The concept of branding and branding, known as the Department of business administration, should be studied by the discipline of interior architecture under the name of branded spaces. Spaces arise as a result of the complementary interaction of brand and corporate identity. In order to keep up with the challenging competition conditions, the retail spaces in the world, which are increasing rapidly in number, should be able to give their customers the right and effective brand impression and reflect their brand identity successfully. When the literature is scanned, it is seen that the branded spaces are not only about logo design, but also interact with different disciplines. Addressing it with a single discipline may not give the image that the brand wants to create. Therefore; within the scope of this thesis, it aims to investigate how branded retail stores reflect the elements of corporate identity in the field of interior architecture in their communication with the customer. The elements of corporate identity will be discussed by examining all the elements that make up the space separately.