Özel yetenekli öğrencilerin destek eğitiminde yürütülen çocuklar için felsefe etkinliklerine yönelik deneyimleri
Experiences of gifted students towards philosophy for children activities applied in the resource room
  1. Tez No: 792685
  2. Yazar: DERYA AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN AKKOCAOĞLU ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Araştırmada özel yetenekli öğrencilerin destek eğitim odasında yürütülen çocuklar için felsefe etkinliklerine yönelik görüş ve deneyimlerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemi desenlerinden, durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bir devlet ilkokulunda eğitim gören, 4.sınıf düzeyinde özel yetenekli üç öğrenci oluşturmuştur. Katılımcılara sekiz hafta boyunca, haftada iki ders saati olmak üzere toplam 16 ders saati çocuklar için felsefe etkinlikleri uygulanmıştır. Araştırma verileri gözlem, görüşme ve doküman analizi teknikleri ile toplanmış, içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; özel yetenekli öğrencilerin, çocuklar için felsefe etkinliklerinde düşünmeyi ve düşüncelerini ifade etmeyi zorlayıcı bulduklarını; etkinliklerin öğrencileri düşüncelerini ifade etmeye, düşüncelerinde değişiklik yapmaya, farklı bakış açılarını öğrenmeye ve üst düzey düşünmeye yönelttiğini göstermiştir. Özel yetenekli öğrencilerin destek eğitim odası çalışmalarına katıldıklarında, genel eğitim sınıfındaki sevdikleri ders ve etkinlikleri kaçırdıkları için sıkıntı yaşadıkları görülmüştür. Araştırmada ayrıca çocuklar için felsefe etkinliklerinin öğrencilerin okuduğunu anlama ve matematik problemi çözme becerilerine, kelime dağarcıklarının artmasına katkı sağladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to examine the opinions and experiences of gifted students about the philosophy for children activities carried out in the resource room. The research was conducted with the case study design, one of the qualitative research method designs. The participants of the study consisted of three gifted students at the 4th grade level, studying in a public primary school in Yenimahalle district of Ankara province. Philosophy for children activities were applied to the participants for a total of 16 lesson hours, for eight weeks. Research data were collected by observation, interview and document analysis techniques and data analyzed by content analysis technique. Research findings showed that gifted students found challenging to think and express their thoughts in philosophy for children activities. This study reveals that philosophy for children activities lead gifted students to express their thoughts, make changes in their thoughts, learn from different perspectives and high level thinking. In addition, it has been observed that when gifted students participate in resource room studies, they feel distress because of missing the lessons and activities they like in the general education class. In the research, it was also revealed that philosophy for children activities contributed to students' reading comprehension, mathematical problem-solving skills and increasing their vocabulary.