Gembos ovası toprak özelliklerinin belirlenerek coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla haritalanması
Mapping the soil features of the gembos plain with the help of geographical information systems
- Tez No: 792714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA ALTUNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünyada ve ülkemizde artan nüfus ile birlikte, tarım ürünlerine olan ihtiyaç da giderek artmakta, ekonomik hatta sosyokültürel kalkınmada bir ön koşul olan, tarım sektörünün önemi, her geçen gün öne çıkmaktadır. Üretim alanlarının sınırlı olması, şu an atıl olan ve tarımsal üretime açılması düşünülen alanların yatırım gerektiren problemlerinin çokluğu, ayrıca ekolojik, ekonomik ve sosyal baskılar nedeni ile mevcut üretim alanlarının yeterince korunamaması bizi yakın zamanda yeterli gıdayı üretememe sorunu ile yüzleştirecektir. Bu sorunun çözümü tarımsal alanların koruma kullanma dengesi ile yönetilmesi bir diğer ifade ile sürdürülebilir kullanılmasıdır. Tarım arazilerinin sürdürülebilir olarak kullanılabilmesi için, arazilerin ve toprakların özelliklerinin belirlenip, sınıflandırılması, haritalanması ve yetenekleri ölçüsünde kullanılması gerekmektedir. Bu tez çalışması; ülkemizin nadide tarımsal ovalarından birisi olan ve pek çok tarımsal ürünün yetiştirilebildiği ayrıca arazi toplulaştırma çalışmalarının da devam ettiği Gembos Ovası'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı Gembos Ovasının sürdürülebilir tarımsal kullanım planlamasını yapmaktır. Bu kapsamda çalışma arazi, laboratuvar ve ofis aşamalarında yürütülmüştür. Bu aşamalar dört temel basamakta gerçekleştirilmiştir. Bunlar; 1. Gembos ovasısının arazi ve toprak özellikleri belirlenmiş, 2. Arazi ve topraklar özelliklerine göre sınıflandırılmış, 3. Arazi ve topraklar coğrafi bilgi sistemleri yardımı ile haritalanmış ve 4. Arazi ve toprakların kullanımı ile ilgili yorum ve tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing population in the world and in our country, the need for agricultural products is also increasing, and the importance of the agricultural sector, which is a prerequisite for economic and even socio-cultural development, comes to the fore day by day. The limited production areas, the many problems that require investment in the areas that are currently idle and considered to be opened for agricultural production, and the inability to protect the existing production areas due to ecological, economic and social pressures will face the problem of not producing enough food in the near future. The solution to this problem is the management of agricultural areas with the balance of protection and use, in other words, their sustainable use. In order for agricultural lands to be used sustainably, the characteristics of the lands and soils should be determined, classified, mapped and used in accordance with their capabilities. This thesis work; It was carried out on the Gembos Plain, which is one of the rarest agricultural plains of our country, where many agricultural products can be grown, and where land consolidation works are also continuing. The aim of the study is to plan the sustainable agricultural use of the Gembos Plain. In this context, the study was carried out in the field, laboratory and office stages. These stages were carried out in four basic steps. These; 1. The land and soil characteristics of the Gembos plain were determined, 2. The land and soils were classified according to their characteristics, 3. The land and soils were mapped with the help of geographic information systems, and 4. Comments and recommendations were made regarding the use of the land and soils.