A framework to improve user story sets through collaboration
Kullanıcı hikaye kümelerini işbirlikçi şekilde iyileştiren bir çerçeve
- Tez No: 792715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BAŞAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çevik metodolojiler, son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir. Doğası gereği çevik metodolojiler, geniş bir uzmanlık yelpazesine sahip paydaşları içerir ve aralarında işbirliğine ve müşteri katılımına dayanan etkileşim gerektirir. Bu nedenle çevik metodolojiler, daha verimli ve etkili süreçlerin sürdürülmesi için tüm ekip üyeleri arasındaki işbirliğini teşvik eder. Gereksinimlerin oluşturulması projenin çeşitli yönlerini tanımlayan ve önemli kavramlar hakkında ortak bir anlayışa sahip birden fazla paydaşın katılımını gerektirdiğinden işbirlikçi ortamlarda zor bir görev olabilir. Doğal dil ile gereksinimleri oluşturmanın basit bir yöntemi, bir projenin üzerinde uzlaşılan özelliklerini belgeleyen kullanıcı hikayeleridir. Paydaşlar, kullanıcı hikayeleri oluştururken bütünlük için çaba sarf ederler, ancak oluşturulan kullanıcı hikayesi seti yine de kusurlu olabilir. Bu sorunu ele almak için, doğal dil işleme metodları ile kullanıcı hikayelerinden anahtar kavramları çıkartan ve çıkarttığı bu kavramlar arasındaki ilişkileri kullanarak bir bilgi çizgesi oluşturan SCOUT'u öneriyoruz. SCOUT, oluşturulan bilgi çizgesi ve farklı buluşsal yöntemleri kullanarak paydaşlar için öneriler üreterek kullanıcı hikayesi setlerinin kalitesinin ve eksiksizliğinin arttırılmasını sağlar. SCOUT'u değerlendirmek ve kullanıcı hikayeleri oluşturma konusundaki performansını göstermek için bir kullanıcı çalışması gerçekleştirdik. Niceliksel ve niteliksel sonuçlar, SCOUT'un kullanıcı hikayesi setlerinin kalitesini ve eksiksizliğini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Sağladığımız katkı üç yönlüdür. İlk olarak, hem bireylerin hem de diğer ekip üyelerinin katkılarını kullanarak kullanıcı hikayelerine dahil edilecek yeni kavramlar önermek için buluşsal yöntemler geliştirdik. İkinci olarak, kullanıcı hikayeleri yazmayı ve kalitelerini sağlamayı desteklemek için açık kaynaklı bir ortak çalışma aracı geliştirdik. Üçüncüsü, deney düzeneğini ve materyallerini paylaştık.
Özet (Çeviri)
Agile methodologies have become increasingly popular in recent years. Due to its inherent nature, agile methodologies involve stakeholders with a wide range of expertise and require interaction between them, relying on collaboration and customer involvement. Hence, agile methodologies encourage collaboration between all team members so that more efficient and effective processes are maintained. Generating requirements can be challenging, as it requires the participation of multiple stakeholders who describe various aspects of the project and possess a shared understanding of essential concepts. One simple method for capturing requirements using natural language is through user stories, which document the agreed-upon properties of a project. Stakeholders try to strive for completeness while generating user stories, but the final user story set may still be flawed. To address this issue, we propose SCOUT: Supporting Completeness of User Story Sets, which employs a natural language processing pipeline to extract key concepts from user stories and construct a knowledge graph by connecting related terms. The knowledge graph and different heuristics are then utilized to enhance the quality and completeness of the user story sets by generating suggestions for the stakeholders. We perform a user study to evaluate SCOUT and demonstrate its performance in constructing user stories. The quantitative and qualitative results indicate that SCOUT significantly enhance the quality and completeness of the user story sets. Our contribution is threefold. First, we develop heuristics to suggest new concepts to include in user stories by considering both the individuals' and other team members' contributions. Second, we implement an open-source collaborative tool to support writing user stories and ensuring their quality. Third, we share the experimental setup and materials to evaluate the SCOUT.