Gusir Höyük çanak çömleksiz neolitik dönem kemik buluntuları
Gusir Höyük pre-pottery neolithic period bone assemblages
- Tez No: 792745
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ KARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 671
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Yukarı Dicle Havzası, Siirt iline bağlı Gusir Höyük'te toplam 4 sezon gerçekleştirilen kurtarma kazılarından elde edilen kemik buluntularının tipolojik olarak değerlendirilmesi ve olası kullanım alanlarının belirlenmesi amacına dayanmaktadır. Bu kapsamda buluntular; metrik ölçümleri, korunma durumları, tercih edilen hayvan ve kemik tipleri ile her bir buluntunun tipolojik olarak tanımlanmasına dayalı bir belgeleme çalışmasının ardından alet ve süs eşyalarının kullanım amaçları ve tipolojik özelliklere dayalı bir sınıflandırmaya tabi tutulmuşlardır. Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem A ve B (PPNA-PPNB) dönemlerine ait tabakaları bulunan Gusir Höyük'teki kemik buluntular hem alet hem de süs nesneleri olarak geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilik, oluşturulan sınıflandırma ve tipolojik değerlendirmelerle açıklanmaya çalışılmıştır. Değerlendirmelerin sonucunda Gusir Höyük kemik buluntularının Orta Fırat ve Yukarı Dicle Havzası PPNA-PNNB topluluklarının kemik buluntuları ile karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkları belirtilmiştir. Böylelikle kemik buluntuların ışığında, Gusir Höyük'ün daha iyi anlaşılması, bölge ve dönem içerisindeki yerinin belirlenmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this master's thesis is both the typological evaluation and identifying possible usage of the bone finds obtained from the rescue excavations at the end of a total of four seasons in Gusir Höyük, connected to the Siirt province, in the Southeastern Anatolia, Dicle Basin. In our study, the finds were first documented according to their metric measurements, conservation status, preferred animal and bone types, and the typological description of each find, and then classified according to the use of tools or ornaments and their typological features. Bone finds at Gusir Höyük, which have layers belonging to the Pre-Pottery Neolithic Periods A and B (PPNA-PPNB), show a wide variety of both tools and ornaments. This diversity has been tried to be explained by the classification and typological evaluations. As a result of the evaluations, the similarities and differences between the bone finds of Gusir Höyük and the bone finds of the Tigris and Euphrates Basin Neolithic communities were determined. Thus, in the light of the bone finds, it is aimed to better understand Gusir Höyük and to contribute to the determination of its place in the region and period.