CPR sırasında USP ile ölçülen optik sinir kılıf çapı değişimi mortalite öngördürücüsü müdür?
Is optic nerve sheath diameter change as mesured by ultrasonography during cardiopulmonary resusitation a predictor of morbidity?
- Tez No: 792744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PAYZA, DR. MEHMET GÖKTUĞ EFGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve amaç: Ultrasonografik optik sinir kılıfı çapının (OSKÇ) kafa içi basınç artışını indirekt olarak gösterdiği daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak bu güne kadar ultrasonografik olarak OSKÇ ölçümünün ani kardiyak ölüm gelişen hastaların prognozu üzerine etkisi hakkında yeterli çalışma yoktur. Bu çalışmanın birincil amacı ultrasonografik olarak ölçülen OSKÇ'nın ani kardiyak ölüm gelişen hastaların tedaviye yanıtını izlemede prognozunu göstermedeki değerliliğini araştırmaktır. Çalışmanın ikincil amacı ise kardiyopulmoner resüsitasyon sırasında 5. ve 10. dakika ultrasonografik olarak ölçülen OSKÇ'nın hastanın prognozunu belirlemede bir belirteç olarak kullanılabilirliğini test etmektir. Materyal-Metot: Prospektif gözlemsel olarak dizayn edilen bu çalışma 3. Basamak Eğitim Araştırma hastanesi acil tıp kliniğinde 6 ay süre ile yürütülmüştür. Bu çalışmaya acil serviste ani kardiyak ölüm gelişen gebe olmayan ve kafa travması öyküsü bulunmayan erişkin hastalar ve benzeri yaş grubu ve sayıda sağlıklı gönüllüler dahil edilmiştir. Arrest gelişip ileri kardiyak yaşam desteği başlanan hastaların 5. dakikada bilateral optik sinir kılıf çapı ölçümü ve 10. Dakikada bilateral optik sinir kılıf çapı ölçümü yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki katsayıları belirlenirken veriler normal dağılmadığından Spearman Rho katsayısından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: It has been shown in previous studies that ultrasonographic optic nerve sheath diameter (ONSD) indirectly shows the increase in intracranial pressure. However, until now, there are not enough studies on the effect of ultrasonographic ONSD measurement on the prognosis of patients with sudden cardiac death. The primary aim of this study is to investigate the value of ultrasonographically measured OND in monitoring the response to treatment of patients with sudden cardiac death and in demonstrating the prognosis. The secondary aim of the study is to test the usability of the OND, which is measured ultrasonographically at the 5th and 10th minutes during cardiopulmonary resuscitation, as a marker in determining the prognosis of the patient. Material-Method: This study, which was designed as a prospective observational study, was carried out in the 3rd Stage Training and Research Hospital emergency medicine clinic for 6 months. Non-pregnant adult patients who developed sudden cardiac death in the emergency department and who did not have a history of head trauma, and healthy volunteers in similar age groups and numbers were included in this study. Bilateral optic nerve sheath diameter measurement at the 5th minute and bilateral optic nerve sheath diameter measurement at the 10th minute were performed in the patients who developed arrest and started advanced cardiac life support. While determining the correlation coefficients between the variables, the Spearman Rho coefficient was used because the data were not normally distributed.