Anonim şirketin yönetim kurulunda temsil imtiyazı
Representation privilege in the board of directors of the joint stock company
  1. Tez No: 792747
  2. Yazar: DUYGU DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Çalışmamızda anonim şirketin yönetim kurulunda temsil imtiyazı incelenmiş olup, bu imtiyaz Türk hukukunda ilk defa, herhangi bir yasal bir dayanağı bulunmamakla birlikte, 6762 sayılı mülga Türk Ticaret Kanunu dönemi uygulamasında benimsenerek aynı dönemdeki Yargıtay kararlarında“Grup İmtiyazı”olarak hukuki varlık kazanmış ve akabinde 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 360. maddesinde“Belirli Grupların Yönetim Kurulunda Temsil Edilmesi”başlığı altında hükme bağlamıştır. Söz konusu maddede esas sözleşmede öngörülmek şartıyla belirli pay gruplarına, özellik ve nitelikleriyle belirli bir grup oluşturan pay sahiplerine ve azınlığa yönetim kurulunda temsil edilme hakkı tanınabileceği ve bu amaçla yönetim kurulu üyelerinin bu gruplara mensup pay sahipleri veya bu gruplarca önerilecek kimseler arasından seçilebileceği, temsil edilme hakkının bağlayıcı olduğu ve hakkın tanındığı payların imtiyazlı sayılacağı düzenlenmiştir. Toplam üç bölümden oluşan işbu çalışmanın ilk bölümünde imtiyaz müessesinin genel esaslarına değinilmiş, ikinci bölümde ise temsil edilme hakkının hukuki niteliği, tanınması, hakkın tanınabileceği gruplar ile benimsenebilecek yöntemlere yer verilmiştir. Son olarak üçüncü bölümde temsilci üyenin hukuki niteliği, imtiyaza dair özellikli durum ve sınırlamalar ile imtiyazın korunması konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, representation privilege in the board of directors of the joint stock company is analysed. This privilege was adopted for the first time in Turkish law, although there has been none legal basis, in the practice of the repealed Turkish Commercial Code numbered 6762, and it has been recognized by the precedents of the Supreme Court of Appeal as“Group Privilege”, and subsequently was regulated in Article 360 of the Turkish Commercial Code numbered 6102 under the title of“Representation of Certain Groups in the Board of Directors”. In the said article, it has been regulated that, provided that it is stipulated in the articles of association, certain share groups, shareholders consisting of a certain group in terms of their qualities and nature, and minorities can be granted the right to be represented in the board of directors, and for this purpose, the members of the board of directors might be elected among the shareholders comprising these groups or among the persons to be nominated by these groups, the right to be represented is binding and the shares entitled to be represented shall be demeed as privileged shares. In the first part of this study, which consists of three chapters in total, the general principles of the privileges were addressed, and in the second part, the legal characteristic and grant of the right to be represented, the groups that could be subject to the right and the methods that can be adopted have been elaborated. Finally, in the third chapter, legal status of the representative member, the special conditions and limitations of the privilege and its protection were included in detail.