Blockchain sözleşmelerinin Türk özel hukukundaki yeri
The place of blockchain agreements in Turkish law
- Tez No: 795297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ACAR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı blockchain sözleşmelerinin Türk Özel Hukukundaki yerinin incelenmesidir. Bu kapsamda borçlar hukukunda, veri koruma hukukunda, Türk vergi mevzuatında ve ceza hukukunda, blockchain sözleşmelerinin konumu incelenmiştir. Dijital dönüşümün tüm birimlerde hatta konuyu ciddiye alan şirketlerde bile eşit şekilde uygulanmadığı görülmüştür. Bazı şirketler dijital dönüşümün bir parçası olarak kullanıcılarına online ve mobil hizmetler sunarken, iş süreçlerini dijitale dönüştürürken günlük iş süreçlerinin dönüşümünü ihmal etmekte ya da reklam ve yeni müşteri kazanımında geleneksel yöntemleri kullanmaya devam etmektedir. Blok zincirinin akıllı sözleşmelerinin bağlantısı, daha genel olarak borçlar hukuku ve sözleşmeler hukuku için temel bir zorluğu temsil eder. Geleneksel olarak, yasa her zaman kendi yönetim kurallarını sağlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the place of blockchain contracts in Turkish law. In this context, the position of blockchain contracts in the law of obligations, data protection law, Turkish tax legislation and criminal law has been examined. It turned out that digital transformation is not applied equally in all units, even in companies that take the issue seriously. While some companies offer online and mobile services to their users as a part of digital transformation, they neglect the transformation of daily business processes while converting their business processes to digital, or they continue to use traditional methods in advertising and new customer acquisition. The connectivity of smart contracts of the blockchain represents a fundamental challenge for the law of cooperation and contracts more generally. Traditionally, the law should and always provides its own rules of governance. For example, such a rule establishes the duties of trustees.