Müzik ilgilenimi ile fiziksel ve dijital formatta müzik sahipliğinin psikolojik sahiplenmeye etkisi: Bir araştırma
The effects of music involvement and music ownership in physical and digital formats on psychological ownership: A research
  1. Tez No: 792752
  2. Yazar: SELENAY VARVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma müzik ilgilenimi ile fiziksel ve dijital formatta müzik sahipliğinin müzik akış hizmeti platformlarında erişilen müzik eserlerine ilişkin psikolojik sahiplenme üzerine etkisini araştırmak amacıyla gerçekleşmiştir. Çalışma 3 bölüm halinde oluşturulmuştur. İlk iki bölümde, literatür taraması yapılmış ve ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Birinci bölümünde, müzik endüstrisini oluşturan ve geliştiren teknolojilere yer verilmiş ve bu teknolojilerin müzik tüketiminde nasıl etkiler yarattığı araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, günümüz müzik tüketimi davranışları ile ilgili detaylı bilgiler sunmayı amaçlamıştır. Aynı zamanda erişim temelli müzik tüketim modeli, sahiplik temelli müzik tüketim modeli ve psikolojik sahiplenme kavramlarına detaylı olarak değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü ise konu ve kapsam ile ilgili metodolojik bir araştırma içermektedir. Birincil kaynaktan bilgiler elde edilmesi amacıyla anket yöntemine başvurulmuştur. Araştırma modelini oluşturan değişkenler arası ilişkilerin analizleri için korelasyon ve regresyon analizi yöntemlerine başvurulmuştur. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan bütün müzik dinleyicileri oluşturmaktadır. Yapılan anket uygulaması sonucunda müzik ilgileniminin, fiziksel ve dijital formatta müzik sahipliği üzerinde anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of music involvement and ownership of physical and digital music on psychological ownership of musical works accessed on music streaming service platforms. The study is formed in 3 parts. In the first two chapters, a literature review was made, and secondary sources were used. In the first part, the technologies that create and develop the music industry are included and how these technologies affect music consumption is investigated. The second part of the study aimed to provide detailed information about today's music consumption behaviors. At the same time, the concepts of the access-based music consumption model, ownership-based music consumption model and psychological ownership are discussed in detail. The third part of the study includes methodological research on the subject and scope. To obtain information from the primary source, the survey method was used. Correlation and regression analysis methods were used for the analysis of the relations between the variables forming the research model. The universe of the research consists of all music listeners living in Turkey. As a result of the survey application, it was determined that music involvement has a significant effect on music ownership in physical and digital formats.