Sensing and harvesting pressure fluctuations in harsh environments
Sert koşullarda basınç dalgalanmalarını algılama ve hasat etme
- Tez No: 792769
- Danışmanlar: PROF. DR. LIWEI LIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of California Berkeley
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Basınç, birçok uygulamada kullanılan en sık ve önemli parametrelerden biridir. Potansiyel bir mekanik sistemin yanı sıra sistemin çalışması hakkında kritik bilgiler sağlar. enerji kaynağı. Basınçla ilgili çeşitli cihazlar arasında çok azı zorlu ortamlarda çalışır yüksek sıcaklık, yüksek basınç, yüksek derecede korozif veya biyolojik kirlenme koşullarını içerir. Bu tezin ilk bölümünde, özellikle jeotermal uygulamalar için ayrıntılı modelleme ile yeni bir eş-merkezli halka-daire şekli tasarımına sahip bir yüksek sıcaklık basınç sensörü önerilmiştir, üretim ve karakterizasyon sonuçları verilmiştir. Eşmerkezli olarak eşleştirilmiş halka dairesel kapasitans km uzunluğundaki kabloların ortak mod gürültü problemini çözmek için basınç sensörü tasarımı önerilmiştir. Ayrıca, yüksek sıcaklık ve korozif ortamda çalışılabilir olmasını sağlamak için, silisyuma kıyasla üstün malzeme özelliklerine sahip olduğu için silisyum karbür kullanılır. Malzeme geliştirmelerine yönelik bulgularda paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pressure is one of the most frequent and important parameters utilized in many applications to provide critical information about the operation of a system as well as a potential mechanical energy source. Among various pressure-related devices, very few function in harsh environment which includes high temperature, high pressure, highly corrosive, or biofouling conditions. In the first part of this dissertation, a high temperature pressure sensor with a novel concentric ring-circleshape design is proposed specifically for the geothermal applications with detailed modeling, fabrication, and characterization results. A concentrically matched ring-circular capacitance pressure sensor design is proposed to tackle the common mode noise problem of km-long cables in geothermal wells. Furthermore, to provide a high temperature and corrosive environment survivability, silicon carbide is utilized as it has superior material properties as compared to silicon in harsh environments.