T.C.D.D. Sirkeci-Halkalı banliyo hattı tarihi lojman yapıları ve koruma önerileri
  1. Tez No: 79277
  2. Yazar: SEVİM ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Ulaştırmanın, günümüz ekonomisindeki ve sosyal yaşam içerisindeki yeri önemlidir. Demiryolunun, bu alanda yaptığı hizmetler oldukça fazladır. Fakat mevcut yapı, modernizasyon ve koruma yatırımlarının, toplam kamu yatırımları içinde gerekli payı alamaması nedeniyle hızla gelişen dünya standartlarının gerisinde kalmıştır. İşletme organizasyonunun küçük birimi olan istasyonlar, hizmet ağının kilit noktalarıdır. Bundan dolayı sektörün ana yapısındaki aksaklıklar, istasyonların değerini kaybetmesine ve bütünlüğünün bozulmasına neden olmaktadır.“T.C.D.D., Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattı Tarihi Lojman Yapıları ve Koruma Önerileri”konulu çalışma beş bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve izlenen yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde, demiryollarının doğuşu ve tarihçesine yer verilmiştir. Demiryolu gelişiminin dünyadaki ve ülkemizdeki durumu izlenmiştir. Bunlara paralel olarak, oluşturulan kuruluşlar da tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde araştırma alanı olan Sirkeci-Halkalı banliyö hattı, 18 istasyon bazında ele alınmıştır. İstasyonlar çevreleriyle birlikte incelenmiş ve bünyelerindeki yapılar da tespit edilmiştir. Katalog değerlendirmeleri sonucunda yapılan çalışmalar Kumkapı, Yenikapı, Yedikule, Bakırköy ve Yeşilköy İstasyonları üzerinde yoğunlaşmıştır. Dördüncü bölümde bu istasyonların bünyelerinde barındırdıkları tarihi lojman yapıları hakkında bilgi verilmiştir. Yapıların mimari özellikleri ile günümüzdeki durumları, katalog çalışmalarıyla incelenmiştir. Fotoğraf ve rölövelerle desteklenen çalışma sonucu, yapıların ortak ve farklı olan özellikleri belirlenmiştir. Beşinci bölümde yapılan genel değerlendirmeler sonucu birtakım öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak lojman yapılarının tarihi, kültürel ve doğal değerlerinin korunması vurgulanmıştır. Bunun paralelinde uygun bir işlevle toplumun yararına sunulması öngörülmüştür. Bu doğrultuda lojmanların mimari ve fonksiyonel açıdan irdelenmesinin önemi belirtilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Transportation has an important part in comtemporary economy and social life. Railways had many services in that area. But the present structure remains behind the quikly developing world standards, because modernisation and protection investments can not get the enough share from total public investments. Stations, which are the smallest unit of management organisation are the key positions of service net. As a result of that, the lameness in the main structure of the sector causes valve losing of stations and demolishing of wholeness. The subject of“T.C.D.D. Sirkeci-Halkah Suburb Line, The Historical Station Buildings and The Protection Suggestions”study was taken charge of five parts. In the first part, the aim, the scope and the method of the study was explanied. In the second part, there were given part to the appearance and history of railways. The position of the development of railways at the world and at our country was traced. Parallel to this, the foundations, which were formed, were introduced. In the third part, the Sirkeci-Halkah suburb line was taken up in the base of 18 stations. The stations were examined with the enviroment and it's structure were determined. The studies, that were made after the evalvation of the catalogue, concentrated on Kumkapı, Yenikapı, Yedikule, Bakırköy and Yeşilköy Stations. In the forth part there were given knowledge about the historical buildings in stations. The architectural peculiarity of the buildings and contemporary positions were examined with the study of catalogues. The common and the different peculiarities of the buildings were determined with the support of photos and drawings. In the fifth part, as a result of general evalvations some offers were given. Finally, it was stressed to save the historical, cultural and natural valves of station buildings. And parallel to this, it was stated to be served for the use of public, with a suitable function. On that direction, the startion buildings were determined to be examined by architectural and functional points. Vll