Çeşitli müzik türlerinin acil servis sağlık çalışanlarının anksiyete durumu üzerinde etkisi
The effect of various music TYPES on the anxiety status of emergency service workers
  1. Tez No: 792775
  2. Yazar: FURKAN KÜÇÜKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PAYZA, DR. OSMAN SEZER ÇINAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmanın amacı; Acil Serviste çalışan sağlık çalışanlarının anksiyete durumları üzerinde müziğin ve/veya müzik çeşitlerinin etkilerini incelemektir. Çalışmamıza belirli bir yaş grubu esas alınmadan 70 kişilik bir grup dahil edilmiştir. Bu gruba intörn doktorlar,asistan hekimler,uzman hekimler ve hemşireler dahil edilmişir. Çalışmanın başında her katılımcaya durumsal anksiyeteyi ölçümü için STAI-1 ölçeği dağıtılmıştır. Sonrasında katılımcılara daha önceden belirlediğimiz müzik türlerinden (Klasik Türk Müziği-Klasik Batı Müziği-Klasik Uzak Doğu Müziği) dinletilmiş, müzik uygulaması akabinde STAI-1 ölçeği tekrar uygulanmış ve anksiyete düzeyinde değişme olup olmadığı değerlendirilmiştir. Gönüllüer üzerinde yaptığımız bu çalışmayla dinlettiğimiz müziklerin acil sağlık çalışanları üzerinde anksiyeteyi anlamlı şekilde düşürdüğü görülmüştür lakin müzik çeşitlerinin birbiri üzerinde üstünlüğü bulunmamaktadır. Burdan yaptığımız çıkarım müziğin dil,din,etnik köken üzerinde bir durum olduğu bu tarz yargılardan bağıumsız olduğudur. Toplumlara kendi kültürü dışında kendi dili dışında dinlettiğimiz müziklerin anksiyete üzerinde olumlu etki sağladığıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of music and/or types of music on the anxiety levels of healthcare professionals working in the emergency department. A group of 70 participants, including interns, resident physicians, specialists, and nurses, was included in the study without considering a specific age group. At the beginning of the study, the STAI-1 scale was distributed to each participant to measure situational anxiety. Then, the participants were played music genres that were previously determined (Turkish Classical Music, Classical Western Music, Classical Far Eastern Music), and after the music intervention, the STAI-1 scale was applied again to evaluate whether there was a change in anxiety levels. With the study we conducted on volunteers, it has been observed that the music we played reduced anxiety significantly among emergency healthcare workers, but there is no superiority of one type of music over another. From this inference, it can be concluded that music is independent of factors such as language, religion, and ethnic origin. The positive effects of playing music from outside their own culture on anxiety levels have been observed