Kavimler Göçü'nün Avrupa coğrafyasına siyasi ve sosyo-kültürel etkileri
The political and socio-cultural effects of the Migration Period on European geography
- Tez No: 792782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AHMETBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kavimler Göçü, M.S. IV. yüzyılın sonlarından M.S. VI. yüzyılın üçüncü çeyreğine kadar süren ve esas itibarıyla Germenler olmak üzere farklı ırklara mensup birçok halkın dâhil olduğu devasa bir göç ve yayılma hareketidir. Bu hareketin tetikleyicisi yaklaşık M.S. 370 yılında Asya'dan Avrupa'ya intikal eden Hunlardır. Kavimler Göçü'yle birlikte başta Gotlar, Angıllar, Saksonlar, Jütler, Franklar, Vandallar ve Langobardlar olmak suretiyle birçok Germen halkı topraklarını terk etmiş veya yayılmaya başlamıştır. Kavimler Göçü dönemi, Germen ve Roma camialarının birçok yönden dönüşüme uğradıkları bir süreçtir. Bu süreçte Germenler Roma topraklarına girmişlerdir. Roma İmparatorluğu'nun doğu yarısı kendileri için çok ciddi bir tehdit hâline gelen Germenleri topraklarından kovarlarken, batı yarısı aynı başarıyı sergileyememiştir. Nitekim eyaletleri Germenler tarafından birer birer fethedilen Batı Roma İmparatorluğu çökmüş ve topraklarında muhtelif Germen krallıkları vücut bulmuştur. Kavimler Göçü, yarattığı siyasi, etnik, organizasyonel, dinî, sanatsal, zanaatsal, lengüistik, yerleşimsel ve bilimsel etkilerle Avrupa'nın müteakip dönemlerdeki karakterini tayin etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Migration Period is a massive migration and expansion movement involving many peoples of different races, mainly Germanic, that lasted from the late 4th century AD to the third quarter of the 6th century AD. The trigger of this movement were the Huns who moved from Asia to Europe in circa AD 370. With the Migration Period, many Germanic peoples, especially Goths, Angles, Saxons, Jutes, Franks, Vandals, and Langobards, left their lands or began to spread. The Migration Period was a process in which the Germanic and Roman communities underwent transformation in many ways. In this process, the Germans entered Roman territories. While the eastern half of the Roman Empire expelled the Germans, who had become a very serious threat to them, from their lands, the western half has not been able to demonstrate the same success. Consequently, the Western Roman Empire, whose provinces were conquered one by one by Germans, collapsed and various Germanic kingdoms came into being on its territories. The Migration Period determined Europe's character that in the following periods with the political, ethnic, organizational, religious, artistic, artisanal, linguistic, settlemental, and scientific influences it created.