Snx3 loss enhances egfr overexpression in a mouse triple negative breast cancer model
Snx3 kaybının fare üçlü negatif meme kanseri modellerinde egfr aşırı ifadesini artırması
- Tez No: 792789
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sorting nexin 3 (SNX3) sorting neksin ailesine ait ve retromer kompleksinin endozomda görev alımını yönlendiren bir proteindir. SNX3, PX domaini sayesinde speisifik olarak fosfotidilinositol-3-fosfata (PtdIns(3)P) bağlanır ve aynı zamanda çoğunluğunu membrane proteinlerin oluşturduğu kargo proteinlerine de bağlanır. Hücre içine alınan reseptörler, tekrar hücre membranınına dönebilir ya da transGolgi ağına gidebilir veya lizozom ya da proteozomda yıkıma uğrayabilir. SNX3'ün, Wntless (Wls) ve Transferin reseptörünün (Tfrc) geri dönüşümünde rol almasına ek olarak, yeni bulgular epidermal büyüme factörü reseptörünün (EGFR) de SNX3 tarafından geri dönüştürüldüğünü göstermektedir. EGFR'ın üçlü negative meme kanseri (TNBC) hücrelerinde, hücre sağkalımı, çoğalması, migrasyon/invazyonu ve coloni oluşturma kapasitesi üzerindeki kritik rolünü düşünerek, SNX3'ün üçlü negative meme kanserlerinde EGFR seviyesini düzenleyebileceğini hipotez ettik. Hipotezimizi test etmek için Snx3 susturulmuş fare meme hücre hattı oluşturduk ve fenotipik değişimleri değerlendirdik. Snx3 baskılanmasına karşı ilk yanıt olarak Egfr protein seviyesi azalırken, baskılama süresinin uzaması hem Egfr protein hem de Egfr mRNA seviyesinin artışı ile sonuçlandı. Egfr seviyesindeki düzensizliğin hücre fenotipini daha agresif olma yönünde değiştirdiği bu durum; düşük Snx3, yüksek Egfr mRNA seviyesi olan hastaların düşük oranda nükssüz sağkalıma sahip olmalarıyla tutarlıdır. Sonuç olarak, SNX3, üçlü negative meme kanseri hücrelerinde, EGFR proteini düzenlenmesi açısından kritik bir proteindir ve EGFR tarafından kontrol edilen kanser tipleri için de önemli bir aday olabilir
Özet (Çeviri)
Sorting nexin 3 (SNX3) is one of the sorting nexin family proteins and recruits the retromer complex in endosomal trafficking. SNX3 binds specifically to Phosphotidylinositol3Phosphate (PtdIns(3)P) via its Phox-domain (PX) domain but can also interact with cargo proteins which are mostly membrane receptors. Internalized receptors can be recycled back to the plasma membrane or the transGolgi network or degraded in lysosomes or proteosomes. In addition to the role of SNX3 in Wntless (Wls) and Transferrin receptor (Tfrc) turnover, previous work and ours demonstrated the epidermal growth factor receptor (EGFR) as a recycling cargo of SNX3. Considering the critical role of EGFR in cell survival, proliferation, invasion/migration and clonogenicity of EGFR positive triple negative breast cancers (TNBCs), we hypothesized that SNX3 might modulate EGFR levels in TNBCs and deregulation of SNX3 might result in the alteration of clinical phenotypes. To experiment with our hypothesis, we generated Snx3 knockdown mouse mammary cell line models and evaluated the alterations in the neoplastic phenotypes of the cells. Early response to Snx3 downregulation decreased the Egfr protein, whereas extended silencing of Snx3 resulted in both Egfr protein and Egfr mRNA upregulation. Upregulation of the Egfr protein enhanced the phenotype of 4T1 cells to a more aggressive state. In summary, Snx3 levels are critical for Egfr protein levels. Our results suggest that Snx3 loss may explain Egfr overexpression cases in triple negative breast cancer patients who do not have genomic amplification.