Investigation of SNX3 in colon cancer
Kolon kanserinde SNX3 ün araştırılması
  1. Tez No: 534685
  2. Yazar: HARUN CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Retromer kompleksinin bir parçası olan SNX3, kargo reseptörlerini hücre zarına ya da golgi aygıtı ağına geri kazandırır. WNT ligandını taşıyan protein Wntless (WLS) ise SNX3'ün kargo proteini olarak bilinir. Önceki verilerimiz, SNX3'ün kolon kanseri hücrelerinde fazla ifade edildiği fikrini vermiştir. Reseptör geri kazanımının önemi düşünüldüğünde SNX3'ün kanserle ilişkilendirilmiş reseptörleri düzenlediği hipotezini kurduk. SNX3'ün rolünün anlaşılmasına başlamak için, kolon kanser hücre hattı olan SW480 hücrelerinde RNAi modeli geliştirdik ve SNX3'ün susturulmasının sebep olduğu biyokimyasal ve fenotipik etkileri araştırdık. Elde ettiğimiz bulgular SNX3'ün kolon kanseri vakalarında önem taşıyan pek çok reseptörü regüle edebileceğini, azalan SNX3 ifadesi ise epitelden mezenkimale geçiş ile ilişkili önemli sinyal yolaklarini etkileyerek kolon kanseri hücrelerinin hareketliliğini ve göçünü etkileyebileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Sorting Nexin 3 (SNX3) is part of the retromer complex that recycles cargo receptors back to plasma membrane or to Trans Golgi Network. WNT ligand carrier protein Wntless (WLS) is a known SNX3 cargo protein. Our earlier data suggested over expression of SNX3 in colon cancer cells. Considering its importance in receptor recycling, we hypothesized SNX3 to be a potential modulator of cancer related receptors. To begin understanding the role of SNX3, we developed RNAi models of SNX3 in SW480 colon cancer cells and investigated biochemical and phenotypical outcomes of SNX3 knock down. Here we present evidence that SNX3 might regulate several receptors important in colon cancers and decreased SNX3 expression alters motility and migration of colon cancer cells by downregulating important signaling pathways with implications in epithelial to mesenchymal transition.