Investigating SNX3 binding motif on EGFR
EGFR üzerindeki SNX3 bağlanma motifinin araştırılması
  1. Tez No: 582335
  2. Yazar: MELDA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ERSON BENSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biology, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
SNX3, retromer komplesi içersinde yer alan bir proteindir ve kargo proteinlerinin tanınması ve trafik edilmesinde rol oynar. SNX3 retromeri, kargo proteinlerinin ya hücre zarına ya da golgi aygıtı ağına geri kazanımını sağlar. Son çalışmalar, SNX3'ün kargo proteinini, kargonun sitoplasmik ucunda bulunan geri kazanım motifi ile spesifik olarak tanıdığını göstermektedir. SNX3'ün reseptör geri kazanımındaki önemini düşünüldüğünde, EGFR'ın da SNX3 retromeri tarafından tanınan ve geri kazanımı sağlanan proteinlerden bir tanesi olacağı hipotezini kurduk. EGFR ile SNX3 arasındaki potansiyel ilişkinin araştırılması amacıyla bölgeye özgü mutagenez ve immunopresipitasyon yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen ön bulgular, protein-protein ilişkisinin ortaya konmasına yönelik ileri araştırmalara öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
Sorting Nexin 3 (SNX3) is a protein that is involved in retromer complex and has a role in recognition and trafficking of retromer cargo proteins. SNX3-retromer provides the recycling of their cargo proteins back to the plasma membrane or to Trans Golgi Network. Recent studies reveal the specificity of SNX3 in cargo recognition by acting on a recycling motif on receptor cytoplasmic tails. Considering the importance of SNX3 in receptor recycling, we hypothesized that EGFR can be one of the cargo proteins that is recognized and recycled by the SNX3-retromer. We used site-directed mutagenesis, Co-IP techniques to investigate a potential link between SNX3 and EGFR. Preliminary findings from this work will guide future experiments to further investigate protein-protein interaction.