Osmanlı kamuoyunda Kırım algısı (1908-1918)
The perception of Crimea in Ottoman public opinion (1908-1918)
- Tez No: 941513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, II. Meşrutiyet dönemi Osmanlı kamuoyunda Kırım'a dair algıyı incelemektedir. 1908-1918 yılları arasında yayında olan ve özellikle seçilmiş gazeteler, dergiler ve çeşitli süreli yayınlar üzerinden, Kırım'ın Osmanlı'daki yansıması ele alınmıştır. Rusya egemenliğindeki Kırım, Osmanlı basınında çoğunlukla mazlum bir Türk-Müslüman yurdu olarak betimlenmiş, bu bölgedeki zulümler, kültürel asimilasyonlar ve göçler sık sık gündeme getirilmiştir. Kırım Türklerinin Osmanlı ile olan tarihi, kültürel ve dini bağları, dönemin yazılı kaynaklarında milli bir hassasiyetle işlenmiştir. II. Meşrutiyet'in getirdiği görece özgürlük ortamında, Kırım'la ilgili konular daha açık bir şekilde tartışılmış; İslamcılık ve Türkçülük gibi ideolojiler çerçevesinde, Osmanlı kamuoyunda Kırım'a karşı bir aidiyet ve sorumluluk duygusu ön plana çıkmıştır. Bu süreçte, Kırım kökenli aydınların da etkisiyle Kırım, sadece coğrafi bir bölge değil, Osmanlı'nın ideolojik ve duygusal dünyasında özel bir yere sahip bir“dava”olarak şekillenmiştir. Çalışma, bu algının oluşumunu ve değişimini, tarihi bağlamda analiz ederek dönemin Osmanlı basını üzerinden ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perception of Crimea in Ottoman public opinion during the Second Constitutional Era. It analyzes how Crimea was reflected in the Ottoman context through selected newspapers, journals, and various periodicals published between 1908 and 1918. Under Russian rule, Crimea was frequently depicted in the Ottoman press as an oppressed Turkic-Muslim homeland, with frequent reports highlighting persecution, cultural assimilation, and waves of migration. The historical, cultural, and religious ties between the Crimean Turks and the Ottoman Empire were handled with national sensitivity in the written sources of the period. Within the relatively liberal atmosphere brought by the Second Constitutional Era, issues related to Crimea were discussed more openly. Within the framework of ideologies such as Islamism and Turkism, a sense of belonging and responsibility toward Crimea came to the forefront in Ottoman public discourse. During this process, influenced by Crimean intellectuals, Crimea was shaped not merely as a geographical region, but as a“cause”with a special place in the ideological and emotional world of the Ottoman Empire. This study analyzes the formation and transformation of this perception in its historical context, based on the Ottoman press of the period.