Multimedya teknolojisinin banka şube mekanlarına etkisi
Influence of multimedia technology on branch banking
  1. Tez No: 79281
  2. Yazar: ÖZKAN ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Birinci bölümde, para ve bankacılık kavramlarının doğuşu, gelişimi ve değişimleri incelenerek, bunlara bağlı olarak mekansal açıdan banka şubelerinin gösterdiği değişimler araştırılmaktadır. Para'nın da gösterdiği değişimler sonucunda madde olarak para iletiminin, giderek bilgi iletimine dönüştüğü ve bunun da banka şube meaknlarını hem fonksiyon hem de mekan olarak etkilediği gözlemlenmektedir. Bilgisayar ve Internet'in son yıllarda gösterdiği büyük yayılım sonucunda bankalar müşterilerinin işlemlerini kolayca gerçekleştirmeleri amacıyla, Internet üzerinde işlem yapılabilecek sayfalar, sistemler oluşturmaktadırlar. Bilgi iletimi ve bilginin saklanması, gelişen teknolojiler sayesinde banka çalışanlarının ve müşterilerinin bankacılık işlemleri için bilgisayar kullanımını gerektirmektedir. Elektronik para kavramının yaygınlaşması ve Multimedya teknolojisinin yaygınlaşarak evlere kadar ulaşması sonucunda şube bankacılığında verilen hizmetlerin müşterilerin evlerinden çıkmadan ayaklarına ulaştırılabilmesi sağlanmaktadır. İnsan bilgisayar etkileşimi de üçüncü bölümde incelenerek, sözkonusu etkileşimin düzgün olmasını sağlamak amacıyla dikkat edilmesi gereken ergonomi, arayüz tasarımı gibi kriterlerin banka şube mekanlarına etkileri de araştırılmaktadır. Bankacılıkta kullanılan multimedya teknikleri, bu teknikleri kullanan bankalar ve bugün içinde bulunulan durum dördüncü bölümde özetlenerek, beşinci bölümde yukarıdaki kriterler doğrultusunda günümüz banka şubeleri mimari açıdan incelenmektedir. Banka işlemlerinin elektronik ortamlara kayması sonucunda ve müşterilerin de banka kuyrukları ve evden, işyerinden çıkmadan işlem yapabilmenin avantajı dolayısı ile bu hizmetleri şubelere tercih etmeleri sonucunda banka şube mekanlarının aym hizmetleri aynı fonksiyon anlayışı içinde yürütmeleri beklenmemektedir. Gelecekte banka şubelerinin sayısının azalmakla birlikte, yok olmayacağını, fonksiyon olarak da danışmanlık, yönlendirme, elektronik bankacılıkta karşılaşılan sorunların giderilmesi gibi şube memurlarının müşteriler ile diyalog kuracağı mekanlara dönüşeceği gözlemlenmektedir. Bu sebeple bankolar kalkacak ya da çok sınırlı bir alan kaplayacak ve banka şubeleri daha çok bir ofis, toplantı mekam olarak düzenlenecektir. Yeni banka şubesi tasarımlarında bugün uygulanan yöntemler ve gelecek için düşünceler de bu araştırmada yer almaktadır. Vlll
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter, the origin, development and alteration of the concepts of money and banking are analyzed with relation to the changes apparent in the spatial organization of bank branch offices. Due to the alterations in the concept of“money”, it is observed that material money transfer is being rapidly replaced by electronic money transfer in the form of information and this is changing bank branch offices both functionally and spatially. As the use of computers and Internet becomes more common, banks begin to form Internet systems that enable their clients to carry out their banking processes easily. Due to technological developments in information transfer and storage, the use of computers is becoming a must both for bank employees and clients. As the concept of electronic money and multimedia technology comes into more common use and enters a larger number of households, it becomes possible to serve the bank clients through the Internet without making them leave their homes. In the third chapter, the interaction between computers and human is analyzed with reference to the effects of various concerns such as ergonomics and interface design, which enable a proper state of interaction. The fourth chapter provides a summary of the multimedia techniques utilized in banking, various banks that use them and the current situation in general whereas the fifth chapter analyzes contemporary bank branch offices architecturally in terms of the criteria summarized above. Because banking processes are transferred to electronic space and this provides the clients with the advantage of conducting their business without losing time in bank queues and without having to leave their homes or offices, a situation that makes them prefer electronic banking to physical branch banking, bank branches are expected to be spatially organized to serve their clients in the same functional understanding. In the future, although bank branch offices may diminish in number, they would not become completely extinct and would support such functions as consultation, direction and the solution of those problems encountered in electronic banking, and therefore, they would become spaces of dialogue between bank employees and clients. Thus, counters would either be completely removed or become very limited in number and the bank branch offices would be designed as a space that houses office functions as well as meetings. This research also includes examples of current bank branch design and thoughts directed to future design problems. IX