Investigation of the effects of multi minimizers in global optimization by using filled function method
Global optimizasyonda çoklu minumumlaştırıcıların etkisinin dolgu fonksiyonu yöntemi ile araştırılması
- Tez No: 792819
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ, DR. SHEHAB AHMED IBRAHEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilim ve teknolojideki birçok problem, global optimizasyon problemleri olarak formüle edilebilmektedir. Onlarca yıldır farklı glodal optimizasyon yöntemleri araştırılmıştır, ancak sonuçları bazen karmaşık sistemlere uygulandığında hayal kırıklığı yaratmaktadır. Sonuç olarak, doğruluk, hız ve uygulama kolaylığı açısından bu yöntemlerde iyileştirme için hala bir fırsat vardır. global optimizasyonun ana zorlukları, durdurma kriterlerinin nasıl oluşturulacağını belirlemeyi ve mevcut yerel minimizerden kaçtıktan sonra global minimizer olan yakınlıkları değerlendirmeyi ve amaç fonksiyonu için daha düşük bir seçim bulmayı içerir. Bu çalışmada, iki parametreli yeni dolgu fonksiyonu (FIF) kullanarak kısıtlamasız global optimizasyon problemini çözebilmek için uygulamaktayız. FIF'in ana fikri, birçok yerel minimizer ortaya koyma, FIF'in objektif fonksiyonuyla aşağı inmesi gerekmemekte, aslında, daha iyi çözüm bulabilmek için başlangıç noktası olarak kullanılabilecek herhangi durağan nokta elde etmesi gerekmektedir. Önerilen FIF'i, sayısal deneylerde çoklu global optimizasyon problemlerine uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Many problems in science and technology can be formulated as global optimization problems. Different global optimization methods have been researched for decades, but their results are sometimes disappointing when applied to complicated systems. Consequently, there is still an opportunity for improvement in these methods in accuracy, speed, and ease of implementation. The main challenges of global optimization include determining how to create stop criteria and evaluating affinities to the global minimizer after escaping the present local minimizer and finding a lower selection for the objective function. In this thesis, we introduce a new filled function (FIF) with two parameters and apply it to solve an unconstrained global optimization problem. The main idea of the proposed FIF is to put many local minimizers, in fact, the FIF does not need to go down with the objective function, only it needs to obtain any stationary point, which can be used as an initial point to an objective function to get a better solution. The proposed FIF method is applicable in numerical experiments to solve multiple global optimization problems