Arnavutluk ve Türkiye erken çocukluk eğitim sistemlerinin karşılaştırılması
A comparison of Albania and Turkey early childhood education systems
  1. Tez No: 792820
  2. Yazar: SİDORELA VELİJA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşmeyle birlikte eğitim uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Bilim ve teknoloji alanında yaşanan hızlı değişimlerle birlikte ülkeler, kültür, değer, ticaret ve eğitim alışverişi yaparak ilişkilerini artırmışlardır. Günümüzde eğitim sistemleri, toplumun ve ekonominin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamak için sürekli baskı altındadır. Eğitim sistemlerinin yerelleştirilmesi, yeni rol ve sorumluluklara sahip ortakların sayısında ve çeşitliliğinde artışa yol açmıştır. Aynı zamanda dünyadaki birçok ülkenin diğer birçok ülkenin eğitiminden etkilendiği de fark edilmiştir. Bir ülke kendi eğitim sisteminde bir sorunla karşılaştığında veya eğitim sisteminde reform yapmak istenildiğinde, farklı ülkelerin kendi eğitim sorunları çözmek için kullandıkları yöntemleri inceleyerek onların tecrubelerinden yararladığı görülmüştür. Eğitim paydaşları, eğitim ve öğrenci başarısı hakkında her zamankinden daha fazla bilgilendirilirken, okullar mümkün olan en iyi eğitimi sağlamak ve öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak için yönlendirmektedirler. Bu araştırma, Arnavutluk ve Türkiye Erken Çocukluk Eğitim Sistemleri bazı değişkenler açısından karşılaştırmalı olarak inceleyerek iki sistem arasında benzer ve farklı yönleri tespit etmeyi hedefleyen bir eğitim çalışmasıdır. Bu araştırmada, Arnavutluk ve Türkiye'deki erken çocukluk eğitim sistemlerinin amaç ve ilkeleri, teşkilat yapısı, yönetim sistemi, öğretmen yetiştirme politikaları, eğitim modeli, eğitim programların hazırlaması, finansman ve eğitim politikaları bire bir karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, yasal ve güncel verilere ulaşarak, Arnavutluk Erken Çocukluk Eğitim Sistemi bazı değişkenler açısından Türk Erken Çocukluk Eğitim Sistemi ile karşılaştırmalı olarak incelemek ve iki eğitim sistemlerin benzer ve farklı yönleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Literatür taraması yoluyla yasal ve güncel verilere ulaşarak konu ile ilgili kitap, tez, makale, dergi ve resmi yazılı kaynaklardan veriler toplanmıştır. Doküman analizi tekniği yoluyla toplanan verilerin analizi yaparak iki sistem arasındaki benzerlik ve farklılıkları tespit etmek ve karşılaşan sorulara çözüm olabilecek önerilerde bulunmuştur. Anahtar kelimeler; Erken Çocukluk, Arnavutluk Eğitim Sistemi, Türkiye Eğitim Sistemi, Erken Çocukluk Eğitim Sistemi, Karşılaştırmalı Eğitim.
Özet (Çeviri)
With globalization, education has acquired an international value. With the rapid changes in the field of science and technology, countries have increased their relations by exchanging culture, value, trade and education. Today, education systems are under constant pressure to adapt to the changing needs of society and economy. The localization of education systems has led to an increase in the number and variety of partners with new roles and responsibilities. At the same time, it has been noticed that many countries in the world are influenced by the education of many other countries. It has been observed that when a country encounters a problem in its education system or when it is desired to reform the education system, it has been observed that different countries benefit from their experiences by examining the methods they use to solve their own educational problems. As education stakeholders are informed more than ever about education and student success, schools are guiding them to provide the best possible education and meet student needs. This research is an educational study aiming to identify similarities and differences between the two systems by comparatively examining Albania's and Turkey's Early Childhood Education Systems in terms of some variables. This research aimed to compare the aims and principles of early childhood education systems, organizational structure, management system, teacher training policies, education model, preparation of programs, education financing, and education policies in Albania and Turkey. In this research, by accessing legal and current data, Albanian Early Childhood Education System will be examined in terms of some variables in comparison with the Turkish Early Childhood Education System and the similar and different aspects of the two education systems will be determined. In this study, descriptive survey model has been used. By accessing legal and up-to-date data through literature review, data has been collected from books, theses, articles, journals, and official written sources. By analyzing the data collected through the document analysis technique, it has been possible to identify the similarities and differences between the two systems and make suggestions that can be a solution to the questions encountered. Keywords; Early Childhood, Albanian Education System, Turkish Education System, Early childhood Education System, Comparative Education.