Ortaokul öğretmenlerinin öğretim stilleri ve özyeterlikleri ile duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship among secondary school teachers' teaching styles, self efficacy and emotional intelligence levels
  1. Tez No: 792821
  2. Yazar: GİZEM ÇAĞLAYAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ÇAM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada ortaokul öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleriyle öğretme stilleri ve özyeterlikleri arasında bir ilişki bulunup bulunmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını ortaokullarda görev yapan 321 öğretmen oluşturmaktadır. Veriler kişisel bilgi formu, öğretim stili ölçeği, öğretmen özyeterlik ölçeği ve Rotterdam duygusal zeka ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin öğretme stili, özyeterlik ve duygusal zeka düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğretme stili düzeylerinin cinsiyete, hizmet yılına, branşa ve mezun olunan okul türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği ancak öğrenim durumlarına göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin özyeterlik düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği ancak öğrenim durumlarına, hizmet yılına, branşa ve mezun olunan okul türüne göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin duygusal zeka düzeylerinin cinsiyete, branşa göre anlamlı farklılık gösterdiği ancak öğrenim durumlarına, hizmet yılına ve mezun olunan okul türüne göre anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğretme stilleri ile öz yeterlilik düzeyleri, öğretme stilleri ile duygusal zeka düzeyleri ve duygusal zeka düzeyleri ile öz yeterlilikleri arasında pozitif ve orta düzeyde bir korelasyon olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretme stili ve öz yeterlilik değişkenlerinin duygusal zekâ düzeyinin %31'ini açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine whether there is a relationship between the secondary school teachers' emotional intelligence levels and teaching styles, self-efficacy. Relational screening model was used in the research. The participants of the study consist of 321 teachers working in secondary schools. The data were collected with personal information form, teaching style scale, teacher self-efficacy scale, and Rotterdam emotional intelligence scale. SPSS package program was used to analyze the data. According to the findings of this study, it was determined that teachers' teaching style, self-efficacy and emotional intelligence levels were high. While teaching styles levels of the teachers show a significant difference according to gender, seniority, branch and graduated school, teaching styles levels of the teachers did not show a significant difference according to educational status. Self-efficacy levels of the teacher show a significant difference according to gender, but did not show a significant difference according to educational status, seniority, branch and graduated school. The emotional intelligence levels of the teachers show a significant difference according to the gender and branch but the emotional intelligence levels of the teachers did not show a significiant difference according to their educational status, seniority and graduated school. It was concluded that there is a positive and intermediate correlation between teachers' teaching styles and self-efficacy levels, teaching styles and emotional intelligence levels, and emotional intelligence levels and self-efficacy. It was determined that teaching style and self-efficacy variables explained 31 % of emotional intelligence level.