A microwave oscillator
Bir mikrodalga osilatör tasarımı
  1. Tez No: 792858
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞERİF SAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMEND ARVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Syracuse University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
A fixed-frequency microwave oscillator at 6.6GHz has been designed, built and tested. The design technique of the linear negative resistance approach is employed in this study. It was proven that the speed of design is pretty fast once the well-structured design steps are closely followed. The agreement of simulation and measurement results proves that this design method's prediction of oscillation frequency is quite accurate. The microstrip technology and reflection design approach makes the oscillator design process more systematic and easy to implement.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada, 6.6 GHz frekansta çalışan sabit frekanslı bir mikrodalga osilatörü tasarlanmış, inşa edilmiş ve test edilmiştir. Bu çalışmada Lineer negatif direnç yaklaşımlı tasarım tekniği kullanılmıştır. Tasarım adımları iyi takip edildiğinde hızlı bir tasarım gerçeklendiği görülmüştür. Ayrıca simülasyon ve ölçüm değerlerinin birbirine yakın olması bu tasarım yöntemi takip edildiğinde osilasyon frekansının doğru bir şekilde tahmin edildiği göstermiştir. Mikroşerit teknolojisi ve yansıma tasarım yaklaşımı, osilatör tasarım sürecini daha sistematik ve uygulaması basit hale getirmektedir.