Cinsiyetçi mizah ve algılanan fiziksel çekiciliğin misilleme içeren saldırganlık üzerindeki etkisi
The effect of sexist humor and perceived physical attractiveness on retaliatory aggression
- Tez No: 792859
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ABAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde sosyal medya hayatımızın her alanında varlığını sürdürmektedir. Kullanıcılar sosyal medyada hem kendi içeriklerini üretebilmekte hem de diğer kullanıcıların paylaştıkları içerikleri tüketebilmektedir. Mizahla ilişkili içeriklerin de sıklıkla paylaşıldığı bir platform olan sosyal medyada cinsiyetçi mizahı bünyesinde barındıran içeriklere sıklıkla maruz kalınmaktadır. Alanyazında cinsiyetçi mizahı sosyal medya bağlamında ele alan sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu tez çalışmasında algılanan fiziksel çekiciliğin ve cinsiyetçi mizahın kişilerin misilleme içeren saldırganlık düzeyini nasıl etkileyeceği araştırılmıştır. Misilleme içeren saldırganlık, işe alma göreviyle ölçülmüştür. Çalışmaya yaşları 18 ila 34 arasında değişen 264 kadın üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Mizahı değişimlemek adına cinsiyetçi mizah, nötr mizah içeren ve mizah içermeyen tweetler sunulmuş; algılanan fiziksel çekiciliği değişimlemek için ise algılanan fiziksel çekiciliği düşük ve yüksek fotoğraflar kullanılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında yürütülen analizler, profillerin algılanan fiziksel çekicilik düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Bu anlamlı fark incelendiğinde algılanan fiziksel çekiciliğin yüksek olması kişinin işe alımını arttırdığı görülmüştür. Ayrıca yürütülen analizlerde cinsiyetçi mizah içeriği paylaşılan koşulun, nötr mizah içeriği paylaşılan ve mizah içermeyen içerik paylaşılan koşullara kıyasla daha az işe alındığı bulunmuştur. Fakat cinsiyetçi mizah koşulunda algılanan fiziksel çekiciliği yüksek olan profil ile algılanan fiziksel çekiciliği düşük olan profil arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, algılanan fiziksel çekicilik düzeyi yüksek olduğunda işe alım, algılanan fiziksel çekiciliğin düşük olduğu düzeye kıyasla daha fazladır. Mizah türleri değerlendirildiğinde ise cinsiyetçi mizah içeriklerinin paylaşıldığı koşul diğer iki koşula kıyasla daha fazla işe alınmıştır. Bununla birlikte cinsiyetçi mizahın ve fiziksel çekiciliğin etkileşim etkisinde cinsiyetçi mizahın algılanan fiziksel çekiciliğe kıyasla daha baskın olduğunu söylememiz mümkündür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, social media continues to exist in every aspect of our lives. Users can produce and consume content shared by other users on social media. Social media is a platform where humor-related content is frequently shared, some of which lead to the exposure of sexist humor. A limited number of studies in the literature deal with sexist humor in the context of social media. This thesis investigated how perceived physical attractiveness and sexist humor would influence the level of retaliatory aggression. The recruiting task measured retaliatory aggression. The study included two hundred sixty-four female university students aged between 18 and 34. In order to manipulate the humor, tweets with sexist humor, neutral humor, and no humor were presented; to manipulate the perceived physical attractiveness, photographs with low and high perceived physical attractiveness were used. The analyses carried out within the scope of this thesis study revealed a significant difference between the conditions of the attractiveness level. When this significant difference was examined, the high perceived physical attractiveness increased the recruitment of the person. In addition, it was found that the condition with sexist humor content was less recruited compared to the conditions with neutral humor content and non-humor content. However, no statistically significant difference was found between the profile with high perceived physical attractiveness and the profile with low perceived physical attractiveness in the sexist humor condition. Therefore, it is possible that sexist humor is more dominant in the interaction effect of sexist humor and physical attractiveness. In conclusion, recruitment is higher when perceived physical attractiveness is high compared to lower perceived physical attractiveness. When the types of humor are evaluated, the condition in which sexist humor content is shared was recruited more than the other two conditions. However, it is possible to say that in the interaction effect of sexist humor and physical attractiveness, sexist humor is more dominant than perceived physical attractiveness.