Tarımsal katma değerin belirleyicileri: OECD ülkeleri örneği
Determinants of agricultural added value: The example of OECD countries
  1. Tez No: 792860
  2. Yazar: YAĞMUR DUYGU İBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son dönem gelişmelerinin ışığında önemi ön plana çıkan tarım sektöründe bağımlılığı azaltmak ve katma değeri arttırmak ülkelerin ilk sıraya koyduğu hedeflerden biri haline gelmiştir. Bu doğrultuda bu çalışmanın amacı OECD ülkelerinde tarımsal katma değeri belirleyen unsurları ele almak ve bunların tarımsal katma değerin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) içindeki payı üzerindeki etkilerini incelemektir. 35 OECD üyesinin dikkate alındığı çalışmada 2003-2019 dönemi için, hükümet politikalarının etkinliği ile üretim tekniğinin tarımsal katma değer üzerindeki etkileri panel veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. Uygulanan politikaların etkinliği“hükümet etkinliği indeksi”ile temsil edilirken, üretim tekniği“ekonomik karmaşıklık indeksi”ile temsil edilmiştir. Analizde yer alan diğer bağımsız değişkenler olarak da tarımsal istihdamın payı, tarımsal ihracat ve tarımsal destekler dikkate alınmıştır. Çalışmada ilk olarak değişen varyans, otokorelasyon ve birimler arası korelasyon testlerinden yararlanılarak modelde herhangi bir sapma olup olmadığı belirlenmiştir. Ardından sabit etkiler modeli ve rassal etkiler modeli arasında tercih yapabilmek adına Hausman testi kullanılmıştır. Son olarak da dirençli standart hataları kullanan sabit etkiler ile model tahmin edilmiştir. Bulgular, hükümet etkinliği indeksi ile tarımsal istihdamın payının OECD ülkelerinde GSYH içinde tarımsal katma değerin payını arttırdığını ancak ekonomik karmaşıklık indeksi, tarımsal destek ve tarımsal ihracattaki artışın ise tarımsal katma değerin payını azalttığını göstermiştir. OECD üyelerinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülke olarak ayrılıp karşılaştırıldığı analizlerde ise söz konusu etkilerin iki farklı ülke grubu için farklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of recent developments, reducing dependence and increasing the added value in the agricultural sector, whose importance comes to the forefront, has become one of the first targets set by the countries. In this respect, the aim of this study is to examine the factors that determine agricultural added value in OECD countries and to examine their effects on the share of agricultural value added in gross domestic product (GDP). In the study in which 35 OECD members were taken into consideration, the effectiveness of government policies and the effects of production technique on agricultural added value were examined by panel data analysis method for the period 2003-2019. The effectiveness of the implemented policies was represented by the“government efficiency index”, while the production technique was represented by the“economic complexity index”. Other independent variables used in the analysis were taken into account as the share of agricultural employment, agricultural exports and agricultural supports. In the study, firstly, it was determined whether there was any deviation in the model by using the varying variance, autocorrelation and inter-unit correlation tests. Then, the Hausman test was used to distinguish between the fixed effects model and the random effects model. Finally, the model was predicted with constant effects using resistive standard errors. The findings showed that the share of agricultural employment with the government efficiency index increased the share of agricultural value added in GDP in OECD countries, but the increase in economic complexity index, agricultural support and agricultural exports reduced the share of agricultural value added. In the analyzes where OECD members were divided into developed and developing countries and compared, it was concluded that the effects in question were different for two different country groups.