The effect of leader's humor on employee well-being: the mediating role of leaders charisma
Liderin mizahının çalışan refahı üzerindeki etkisi: Algılanan lider karizmasının aracılık rolü
  1. Tez No: 954726
  2. Yazar: PETER OLUWASEGUN AMAO
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. ARZU SERT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı, liderin mizah kullanımının çalışan refahının iki boyutuyla (psikolojik refah ve işyeri refahı) nasıl ilişkili olduğunu incelemek ve liderlerin algılanan karizmasının bu ilişkide aracılık edip etmediğini test etmektir. Ek olarak, çalışma liderin cinsiyetinin (özellikle kadın olması) mizah ve karizmanın çalışan refahı üzerindeki etkilerini düzenleyip düzenlemediğini araştırmaktır. Çalışmanın verileri, hizmet sektöründe çalışan 247 çalışana dağıtılan bir anket aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanmıştır ve SmartPLS istatistik yazılımı ile kısmi en küçük kareler yapısal denklem modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, bir liderin mizahının algılanan karizmasıyla pozitif olarak ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Dahası, algılanan karizmanın çalışan refahı ile pozitif olarak ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, algılanan karizmanın lider mizahı ile hem psikolojik refah hem de işyeri refahı arasındaki ilişkileri kısmen aracılık ettiği bulunmuştur. Liderin cinsiyeti (kadın) mizah ile çalışan refahı arasındaki ilişkiyi düzenlemezken, mizah ile algılanan lider karizması arasındaki ilişkiyi düzenlediği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine how leader's use of humor relates to two dimensions of employee well-being—psychological well-being and workplace well-being—and to test whether leaders' perceived charisma mediates these relationships. Additionally, the study explored whether the gender of the leader (specifically, being female) moderates the effects of humor and charisma on employee well-being. The data for the study were collected online through a survey distributed to 247 employees working in the service sector and were analyzed using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM) with the SmartPLS statistical software. The results revealed that a leader's humor is positively associated with their perceived charisma. Furthermore, perceived charisma was found to be positively associated with employee well-being. In addition, perceived charisma partially mediated the relationships between leader humor and both psychological well-being and workplace well-being. The gender of the leader (female) was found not to moderate the relationship between humor and employee well-being, whereas it was shown to moderate the relationship between humor and perceived leader charisma.