İcra hukukunda kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in enforcement law
  1. Tez No: 792871
  2. Yazar: FAZİLET YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda icra hukuku bağlamında kişisel veri işleme faaliyetleri, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na göre incelenmiştir. Öncelikle kişisel verilerin korunmasındaki uluslararası ve ulusal düzenlemeler ile temel kavramlar icra hukuku ile bağlantısı vurgulanarak açıklanmıştır. Bu kapsamda gerçekleştirilen veri işleme faaliyetlerinde veri sorumlusunun kimler olduğu ve bu faaliyetlerin hukuka uygunluğu mevcut hükümler dairesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. İcra takipleri ve icra hukukuna ilişkin özel durumlar sistematik bir biçimde kişisel verilerin korunması bakımından irdelenmiştir. Son olarak ise tespit edilen hukuka aykırılıkların giderilmesine yönelik hukuki yollar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, personal data processing activities in the context of enforcement law were examined in accordance with the Constitution of the Republic of Türkiye and the Law on the Protection of Personal Data. Firstly, international and national regulations and basic concepts in the protection of personal data are explained by emphasizing their connection with enforcement law. In this context, it has been tried to evaluate who the data controller is in the data processing activities carried out and the legality of these activities within the framework of the current provisions. Enforcement proceedings and special situation related to enforcement law are systematically examined in terms of protection of personal data. Finally, the legal action to eliminate the detected illegalities are explained.